شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

تغذیه برای کودکان مبتلا به اوتیسم

مراقبت از یک کودک مبتلا به اختلال اوتیسم  می تواند در بسیاری از سطوح چالش برانگیز باشد.

متخصصان تغذیه می گویند: “هر زمان که کودک دارای معلولیت باشد، اهمیت تغذیه افزایش می یابد.”

“برای یک کودک مبتلا به ASD، یک رژیم سالم و متعادل، می تواند دنیایی را برای توانایی خود در یادگیری، چگونگی مدیریت احساسات و نحوه پردازش اطلاعات، ایجاد کند.” از آنجا که کودکان مبتلا به ASD اغلب رژیم های غذایی محدود دارند و همچنین مشکل در زمان غذا خوردن دارند، ممکن است تمام مواد مغذی مورد نیازشان، به ویژه کلسیم و پروتئین را بدست نیاورند.
اوتیسم
اگر فرزندتان مبتلا به ASD هستید، این استراتژیهای تغذیه را امتحان کنید.
برای آمادگی آماده شوید

بسیاری از والدین حساسیت فرزند خود به سلیقه ها، رنگ ها، بو ها و بافت ها  را به عنوان بزرگترین موانع رژیم غذایی متعادل می دانند. کمک به  فرزندتان برای امتحان کردن غذاهای جدید – به خصوص آنهایی که نرم و لغزنده هستند – ممکن است به نظر می رسد تقریبا غیرممکن است. شما ممکن است دریابید که کودک شما از غذاهای خاص یا حتی تمام گروه های غذایی اجتناب می کند. متخصصان تغذیه می گویند، یکی از ساده ترین راه های برخورد با مسائل حساسی، این است که آنها را از روی میز آشپزخانه بردارند. کودکان خود را به سوپرمارکت برسانید و آنها را آزاد بگذارید تا غذای جدیدی را برای آزمایش انتخاب کنند هنگامی که شما به خانه برمی گردید، آن را با هم در اینترنت مطالعه کنید تا یاد بگیرند که چگونه و در کجا رشد می کند. سپس، تصمیم بگیرید که چگونه آن را آماده کنید. هنگامی که این کار را انجام دادید، نگران نباشید اگر فرزند شما نمی خواهد  خودتان آن را بخورید. در نهایت، به راحتی با غذاهای جدید آشنا می شوید و در نهایت می توانید فرزند خود را تبدیل به یک کودک انعطاف پذیر تر در انتخاب غذا کنید.اوتیسم غذا را به طور منظم بگذارید

متخصصان میگویند: “ذهن کودکان مبتلا به ASD نباید در زمان غذا سخت کار کنند.” آشپزخانه مشغول، چراغ های روشن و حتی راه های مبلمان مرتب، همه عوامل استرسزا هستند. خوردن غذا به صورت روتین ممکن است کمک کند. هر روز یک وعده غذا بخورید، یکی از ساده ترین راه ها برای کاهش استرس است. علاوه بر این، سعی کنید خود را در جای فرزند خود قرار دهید و در مورد آنچه که می توانید برای غذا خوردن آسان تر انجام دهید فکر کنید. اگر کودک شما حساس به نور است، سعی کنید از طریق نور شمع غذا بخورید. اجازه بدهید او غذای مورد علاقه خود را انتخاب کند که در هر وعده غذا باشد. یا اجازه دهید کودک شما یک صندلی مورد علاقه را در میز انتخاب کند.
راهنمایی برای رژیم های خاص را دنبال کنید

ممکن است شنیده باشید که یک رژیم غذایی بدون گلوتن یا کازئین میتواند علائم ASD را بهبود بخشد. در حالی که برخی مطالعات نشان می دهد که این رژیم ها ممکن است برای کودکان خاص مفید باشد، تحقیقات بیشتری لازم است. متخصصان میگویند: “در این تمرین ها، کودکان را دیده ام که به طور ناگهانی به دنبال تغذیه در رژیم غذایی بهتر عمل می کنند، اما من بیشتر دیده ام که این کار را انجام نمی دهند.” به یاد داشته باشید که رژیم های بسیار محدود باید برنامه ریزی دقیقی داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که نیازهای تغذیه کودک شما مورد نیاز است. قبل از تغییر رژیم غذایی فرزند خود، با متخصص تغذیه مشورت کنید.

در نهایت، آن را به تنهایی انجام ندهید. متخصصان می گویند: “علاوه بر کار با تیم مراقبت های بهداشتی کودک شما، والدینی را که با مداخلات غذایی موفق بوده اند، دنبال کنید.” “هنگامی که کودک را با نیازهای ویژه پیش می برید، نقش حمایتی بسیار مهم است.”


درباره نویسنده :
مهشاد بختیاری
لوگو دکتر سلامت
مهشاد بختیاری
نظام پزشکی : ت - 6648 کارشناس تغذیه ، فارغ التحصیل از دانشگاه علوم تحقیقات تهران اپراتور لاغری موضعی در کلینیک سلامت

  بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *