شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

تغذیـه کودکان

تغذیــــــــــه کودکان

فرزند من بسیار بی اشتهاست، خیلی کم غذا می خورد ، از لحاظ ظاهری کوچک به نظر می رسد . من نگران سلامتی او هستم چه باید بکنم ؟

این سوالی است که بسیاری از مادران دارند، این مشکل تنها مربوط به مادران ایرانی نیست ، بسیاری از مادران دنیا نمی دانند کدام غذا و به چه میزان برای کودکانشان مناسب است تا رشد او به خوبی صورت گیرد.

سوء تغذیه در کودکان و کم وزنی در مواردی که طولانی شده و درمان نشده  باعث کوتاهی قد و نهایتا کاهش رشد سر و کم وزنی و کم هوشی در کودکان خواهد شد که صدمات جبران ناپذیری برای کودک و خانواده به بار خواهد داشت . از طرفی دیگر اضافه وزن و در مرحله بعد چاقی شیوع بسیار زیادی در سال های اخیر در کودکان پیدا کرده است . عللی چون افزایش دریافت کالری و چربی غذاهای مصرفی ، افزایش مصرف غذاهای آماده و نوشابه های شیرین ، افزایش صرف وقت برای تماشای تلوزیون و بازی های کامپیوتری و کاهش فعالیت فیزیکی و عدم امکانات لازم برای فعالیت کودک در بیرون از منزل از عوامل اضافه وزن محسوب می شود .

از عوارض چاقی در دوران کودکی می توان به افزایش خطر ابتلا به دیابت ، افزایش چربی خون ، کبد چرب ، سنگ کیسه صفرا ،  عوارض تنفسی و قلبی ، افزایش فشارخون ، بیماری های ارتوپدی ، افسردگی ، اضطراب و تمایز قائل شدن در محیط اجتماعی  و مدرسه است . از طرفی ۸۰درصد کودکان چاق که در نوجوانی نیز چاق می مانند در بزرگسالی شدیدا چاق خواهند شد.طی تحقیقات انجام شده اخیر بر روی کودکان چاق در مدارس ابتدایی تهران رابطه مستقیمی بین چاقی و بلوغ زودرس مشاهده شده است که این عارضه نهایتا باعث کوتاهی قد ومسائل روحی و روانی کودک و خانواده خواهد شد .

سعی ما براین است که به محض تشخیص اضافه وزن و یا کاهش وزن در کودک مداخلات لازم سریعا صورت پذیرد که شامل : رد علل فیزیکی و بیماری در کودک ، تعیین رژیم مناسب براساس سن ، جنسیت و قد و همچنین تعیین سطح فعالیت فیزیکی مناسب برای کودک می باشد .

تلاش ما زندگی بهتر در سایه سلامتی جسمی و روانی کودک شما می باشد.

دکتر مریم قائمی متخصص تغذیه کودکان


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi