شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

تصویر منفی از بدن

مشکلات تصویر بدن نباید سطحی در نظر گرفته شود. مطالعات نشان می­دهد که یک تصویر بدنی ضعیف می­تواند به ناراحتی عاطفی، عزت نفس پایین، رژیم غذایی، اضطراب، افسردگی و به ویژه اختلالات خوردن منجر شود. اگر در نظر بگیریم فردی تصویر بدنی ضعیفی دارد کلا  احساس خیلی بدی در مورد خودش دارد. او رژیم غذایی گرفته به این امید که اگر ده کیلو وزن از دست بدهد احساس بهتری خواهد داشت. پس از دو ماه، او با نهایت تلاش ده کیلو وزن را از دست می­دهد که از کارش به او احساس غرور دست می­دهد .

تصویر منفی از بدن

پس از چند مدت می­بیند که بجز وزنش که با نهایت سختی کم کرده و امکان بازگشتش بسیار است هیچ چیز دیگر عوض نشده است. مشکلات او هنوز هم ادامه دارند. او هنوز هم مثلا از مادر کنترل­گرش ناراضی است وکاهش وزن آن انتظاری را که او داشت به دنبال نداشت. از ترس اینکه مبادا وزنش برگشت کند و یا شاید هم به صورت ناهشیار با توجه کمتر به دیگر مشکلاتش، تصمیم می­گیرد که به رژیم غذایی دیگری برود و این مسیر سر انجام به سوی اختلالات خوردن پیش می­رود.

یکی از بهترین راه­ها برای بالا بردن عزت نفس این است که به دنبال کمک و دیدگاه افراد مهم در زندگی باشیم. بدنبال حمایت افرادی که از سلامت هیجانی و احساسی برخوردارند باشیم. بدترین سناریو این است که فرد شخص دیگری با همان میزان عزت نفس پایین و یا حتی بدتر را پیدا کنید. مراقبان می­توانند یک حمایت بزرگ باشند. با این حال آن­ها اغلب می­توانند یکی از عوامل مهم یا پایه­ای عزت نفس کم ما باشند  و یا انتظارات غیر واقعی از ما داشته باشند.گفتگو با دوستان، استادان، و آشنایان به ما کمک خواهد کرد توسعه یک تصویر بهتر و مناسب­تر از خودمان داشته باشیم.

 

مهدی علی­محمدی  

روانشناس و مشاور خانواده

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi