شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

تست یک قرص برای کاهش وزن

میلیونها نفر از مردم جهان در حال مبارزه با اضافه وزن هستند و با وجود بهترین تلاش خود با کم کردن غذا و ورزش کردن، همچنان وزن آنها بالا می ماند. با این وجود تمام متخصصان تغذیه و تیم های کاهش وزن به دنبال روش های علمی و با کمترین عوارض هستند تا بتوانند راه حل های مناسبی را برای کاهش وزن پیدا کنند.

 

آیا باکتری در افزایش وزن و یا کاهش وزن نقش دارد؟

در میان انبوه تحقیقات به تازگی دانشمندان یک سوال مطرح کرده اندکه آیا باکتری که در بدن ما زندگی می کند و به عنوان میکروبیوم شناخته شده است، می تواند نقشی در چگونگی افزایش وزن و یا کم کردن وزن داشته باشد؟ و آیا می توان از نتایج این تحقیقات برای کم کردن وزن افراد استفاده کرد؟

تست یک قرص برای کاهش وزن

مطالعات اولیه بر روی این سوال جذاب بوده است:

آزمایش بر روی دو موش پرورش یافته عاری از باکتری است. به یک موش باکتری های روده یک فرد لاغر و به موش دیگر باکتری های روده ی یک فرد چاق تزریق کردند. با وجود خوراک یکسان، موش باکتری داده شده از یک فرد لاغر، لاغر ماند و موش باکتری داده شده از یک فرد چاق، وزن اضافه کرد.

 

ایلین دبلیو یو در حال بررسی  یک مطالعه است که آیا دادن کپسول به افراد چاق از باکتری روده از اهدا کنندگان افراد لاغر به آنها کمک می کندکه وزن کم کنند؟

 

پیوند باکتری

یک مطالعه منتشر شده از چند سال گذشته وجود دارد که در آن پیوند باکتری مدفوع (FMT) را مورد بررسی قرار دادند. آنها ۱۸ نفر را به طور تصادفی انتخاب کردند و به آنها FMT  فعال و یا دارونما (باکتری خودشان که به آنها داده شده بود) دادند. حساسیت انسولین در آنها تغییر پیدا کرد. آنها دریافتند بیمارانی که (FMT) از اهدا کنندگان لاغر دریافت کرده بودند، حساسیت شان به انسولین بهبود یافته بود. در بسیاری از شواهد غیر مستقیم، بین  باکتری های روده و وزن بدن ارتباط جدایی ناپذیر وجود دارد.

 

خطرات اهدا باکتری از فردی به فرد دیگر:

خطرات بالقوه ای نیز برای انجام پیوند باکتری روده وجود دارد. از جمله ورود مواد از فردی به فرد دیگر و انتقال آن به شخص دیگر و نیزخطرات عفونی مرتبط با انجام این انتقال باکتری نیز وجود دارد که ممکن است برای فرد گیرنده مشکلاتی را ایجاد کند. بسیار واضح است که رژیم غذایی و میکروب روده هم می تواند روی وزن تاثیر بگذارد. اما فراموش نکنیم که نوع رژیم غذایی نیز می تواند روی میکروب های موجود در روده تاثیر گذار باشد. پس رژیم غذایی خود را با یک متخصص تغذیه و یا تیم تغذیه از نو چک کنید.

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi