شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

تحریک الکتریکی عضلانی چیست و چه کاربردی در ورزش دارد؟

 

تحریک الکتریکی عضله، ایجاد انقباض عضلانی با استفاده از جریان الکتریکی است. جریان الکتریکی می‌تواند عضله را فعال کند. در طی قرن‌های نوزدهم و بیستم، پژوهشگران ویژگی‌های دقیق الکتریکی را مورد مطالعه قرار داده که باعث حرکت عضلانی می‌شود و به این نتیجه رسیدند که عملکردهای بدنی ناشی از تحریک الکتریکی باعث تغییرات طولانی‌مدت در عضلات می‌شود. تحریک الکتریکی عضله  (EMS)در تمرینات ورزشکاران تقریبا ۴۰% افزایش نیرو را به‌وجود می‌آورد. EMS باعث سازگاری سلو‌های عضلانی ، رگ‌های خونی و اعصاب می‌شود.

تحریک الکتریکی عضلانی چیست و چه کاربردی در ورزش دارد؟

از آن می‌توان به عنوان یک ابزار تمرین قدرتی برای افراد سالم و ورزشکاران استفاده کرد؛ به عنوان ابزار توان‌بخشی و پیشگیری برای بیمارانی استفاده کرد که به‌طور جزیی یا به‌طور کامل بی‌حرکت شده‌اند و به عنوان یک ابزار ارزیابی عملکرد عصبی و عضلانی در شرایط واقعی استفاده کرد؛ و سرانجام، از آن می‌توان به عنوان یک ابزار ریکاوری پس از ورزش در ورزشکارن استفاده کرد.

جریان‌های الکتریکی توسط یک دستگاه تولید شده و از طریق الکترودهایی بر روی پوست نزدیک به عضله مورد تحریک هدایت می‌شوند. الکترودها، معمولا پدهایی هستند که بر روی پوست چسبانده می‌شوند. این جریان‌ها، پتانسیل عملی که از سیستم عصبی مرکزی می‌آید را تقلید کرده و باعث انقباض عضله می‌شوند. استفاده از تحریک الکتریکی عضله توسط دانشمندان علوم ورزشی به عنوان یک تکنیک مکمل برای تمرینات ورزشی مورد استناد قرار گرفته است.

 

 


درباره نویسنده :
اکرم مهری
لوگو دکتر سلامت
اکرم مهری
کارشناس تربیت بدنی ، کارشناس ارشد حرکات اصلاحی مشاور ورزشی کلینیک سلامت از سال 1391 تاکنون

  بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *