شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

تاثیر رژیم های متعدد گرفتن بر روان

فرایند لاغر شدن گاه با مانع مواجه می شود. دلایل مختلفی برای این مشکل وجود دارد. فارغ از دلیل متوقف شدن فرایند کاهش وزن، اثرات بدی که این توقف، بر روان، انگیزه و اراده فرد می گذارد، قابل توجه است. هر بار شکست در رسیدن به هدف و وزن ایده آل، امید و توان فرد را در دوره­های بعدی زندگی که تصمیم بر لاغری می گیرد کاهش می دهد. در فرایند لاغری گاهی مقاومت در کاهش وزن را تجربه می کنیم. علت این مقاومت در هوشمندی بدن انسان نهفته است. زمانی که چند کیلو کاهش وزن داریم بدن برای حفظ حیات و از ترس آسیب مقداری سوخت پایه را کم کرده و در بافت های بدن مایعات و املاحی را ذخیره می کند. اگر رژیم تغییر نکند و فرد نترسد، بعد از گذشت چند روز بدن احساس امنیت کرده و دوباره فرایند کاهش وزن شروع می شود. متاسفانه اکثر افراد از این مقاومت بدن ترسیده و با کم خوری یا ورزش زیاد درصدد لاغری بیشتر برمی آیند که خود عاملی برای شکست در لاغری می باشد.

تصویر منفی از بدن

به طور کلی توصیه می شود افرادی که اضافه وزن دارند؛ یا تصمیم بر لاغری نگیرند یا به معنای واقعی ثابت قدم باشند و تا رسیدن به وزن ایده آل زیر نظر متخصص دوره های مختلف را بگذرانند.


درباره نویسنده :
دکتر علی محمدی
لوگو دکتر سلامت
دکتر علی محمدی
لیسانس روانشناسی دانشگاه گیلان ، فوق لیسانس مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی تهران دکتری مشاوره دانشگاه خوارزمی تهران عضو انجمن مشاوره ایران روانشناس و مشاور کلینیک سلامت از سال 1392 تا کنون

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi