دکتر سلامت

تلفن : ۷۷۱۶۲۸۰۰ (۰۲۱)

شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۰۰ الی ۲۰:۰۰

support-drsalamat
لوگو دکتر سلامت

تاثیر رفتار ناکارآمد والدین و چاقی فرزندان

تاثیر رفتار ناکارآمد والدین و چا... ,    منتشر شده در 63 روز پیش ,      بدون دیدگاه ,      89   پرینت       

چاقی تحت تاثیر عوامل مختلفی ایجاد می شود. یکی از این عوامل نوع برخورد والدین با فرزندان در سنین مختلف است. شاید برخورد والدین و سبک فرزندپروری آن ها به حدی ناکارآمد باشد که حتی تاثیری به مراتب بیشتر از ژنتیک بر ایجاد چاقی و تدوام آن در سنین بعدی داشته باشد.

در رابطه با سبک فرزندپروری والدین می توان به این مقوله اشاره کرد که والدین خیلی سخت گیر و والدین خیلی سهل گیر می توانند رفتارهای پرخوری را در فرزند تقویت کنند. سخت گیرها با ایجاد هیجان منفی و به تبع آن پرخوری برای کسب آرامش، و سهل گیرها از بی توجهی به پرخوری بچه در زمانی که خوردن یک تفریح و لذت برایشان باشد.

تاثیر رفتار ناکارآمد والدین و چاقی فرزندان

جایگاه تولد هم مهم است. مثلا فرزند اول اگر دختر باشد، ارتباط منفی مادر و دختر می تواند عامل پراشتهایی عصبی یا بی اشتهایی عصبی باشد. و فرزند اول اگر پسر باشد کیفیت ارتباط پدر نقش مهمتری را ایجاد می کند. زمانی که این روابط مختل باشد، بیشتر بچه های اول دچار پرخوری می شوند ولی تعدادی هم بی اشتها شده و دچار لاغری مفرط می شوند.

بهای بیش از اندازه به بچه ها دادن باعث احساس “من همه چی دانی” در فرزند شده و نسبت به سبک زندگی خود و وضعیت فیزیکی و تغذیه ای- ورزشی، بی توجه شود یا احساس نیاز نکرده و پیگیر انجام کارهای مثبت نشود. تشویق های بی مورد والدین و لوس بار آوردن و اهمیت زیاد دادن باعث این وضعیت می شود. بی توجهی افراطی به فرزند هم می تواند باعث پرخوری عصبی شود. مخصوصا اگر در فرزند عقده توجه شکل بگیرد.

در این راستا پیشنهاد می شود که مدل ارتباطی والدین با فرزندان در فرایند لاغری مورد توجه قرار گیرد.


درباره نویسنده :
دکتر علی محمدی
لوگو دکتر سلامت
دکتر علی محمدی
لیسانس روانشناسی دانشگاه گیلان ، فوق لیسانس مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی تهران دانشجوی دکتری مشاوره دانشگاه خوارزمی تهران عضو انجمن مشاوره ایران روانشناس و مشاور کلینیک سلامت از سال 1392 تا کنون

مقالات پیشنهادی

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *