شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

تاثیر تمرینات هوازی و یوگا بر مولتیپل اسکلروزیس

تاثیر تمرینات هوازی و یوگا بر مولتیپل اسکلروزیس

تاثیر تمرینات هوازی و یوگا بر مولتیپل اسکلروزیس

مولتیپل اسکلروزیس یکی از شایع ترین بیماری های سیستم عصبی مرکزی می باشد. مولتیپل اسکلروزیس یک نوع بیماری پیش رونده و تحلیل برنده غلاف میلینی سلول های عصبی در سیستم عصبی مرکزی می باشد. در این بیماری اگر آسیب به میلین کم باشد پیام های عصبی با اختلال کمتری انتقال می یابند و اگر آسیب میلین بیشتر باشد بافت زخمی شکل جایگزین میلین می شود و پیام های عصبی کاملا قطع می شوند.

 

علائم بیماری مولتیپل اسکلروزیس شامل خستگی، بی رمقی ، کمبود انرژی فیزیکی یا ذهنی،بی حسی و گزگز کردن اندام، ضعف ، عدم تعادل و نا هماهنگی بین اعضا ، دوبینی یا تاری دید، حساسیت به گرما، اختلال روده و مثانه، عدم تعادل در راه رفتن می باشد.

فعالیت جسمانی برای افراد مبتلا به MSبسیار مهم می­باشد . یوگا بدون توجه به سطح آمادگی و مشکلات جسمانی فرد می­تواند فعالیت موثری باشد. انواع مختلف یوگا تاثیر برعملکرد تنفسی ، متناسب وضعیت و حالت بدن ،هماهنگی و تعادل اندام­های بدن ،کنترل و کاهش خستگی و بی رمقی، مدیتیشن موجب افزایش آمادگی جسمانی، رفع اسپاسم های عضلانی  بهبود جریان خون و  انعطاف پذیری واستقامت، افزایش تحمل در برابر گرما ،بهبود عملکرد روده مثانه و کاهش استرس و احساس شادابی و نشاط خواهد شد

پژوهش­های فراوانی نشان داده که یوگا تنها یک فعالیت جسمانی نمی­باشد و فقط بر جسم انسان تاثیر نمی گذارد بلکه در تنظیم انرژی حیاتی و جنبه­های فیزیکی ، روحی و روانی تاثیر مثبت دارد.یوگا به علت ماساژ اعضا و کشش عضلات و تحریک غدد درون ریز و ایجاد هماهنگی بین اعضا بدن و سیستم عصبی می­تواند به عنوان یک فعالیت مناسب استفاده گردد. در انجام تمرینات یوگا باید موارد زیر رعایت شود:

-در پی هر انقباض باید کشش انجام گیرد(یعنی حرکتی در جهت عکس انجام شود)

-هر فردی حرکت را در محدوده توانایی دامنه حرکتی خود انجام دهد. زیرا توانایی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.

-در تمرینات یوگا باید در نظر داشت که خمیدگی به پشت بعد از خمیدگی به جلو باشد.

بیمارانی که دچار خستگی مفرط اسپاسم های پی در پی دامنه حرکتی محدود ضعف عضلانی و مشکلات روحی و روانی و عدم تعادل و ناهماهنگی  بین اعضا هستند میتوانند از فعالیت ورزشی یوگا استفاده کنند.

در ارتباط با بیماری مولتیپل اسکلروزیس توصیه های  ورزشی   

نکته ی مهم این است بیش از حد به ورزش نپردازید،مخصوصا  را با احتیاط زیادی انجام دهید که موجب آسیب نشود. اگر در ورزش افراط کنید ممکن است موجب کشیدگی مفصل ها و آسیب به سیستم عضلانی شود. افزایش درد در عضلات منجر به خستگی بیش از حد و وارد شدن استرس به بدن و ذهن می شود. قبل از آغاز برنامه ورزشی باید با پزشک خود در این مورد مشورت

کند.

    همیشه قبل از شروع ورزش با نرمش مناسب بدن را گرم کنید و پس از ورزش با نرمش آرام بدن را سرد کنید. مثلا اگر قرار است ۳۰ دقیقه ورزش کنید با جلسات ۱۰ دقیقه ای شروع کنید و به تدریج افزایش دهید .

شرایط محیط ورزشی:

در یک محیط امن ورزش کنید

از ورزش در سطوح لغزنده اجتناب کنید

در نور کم ورزش نکنید

قالیچه ها و هر چیزی که در حین ورزش ممکن است ایجاد خطر بکند را از خود دور کنید

اگر در تعادل دچار مشکل می شوید،هنگام ورزش به یک تکیه گاه تکیه بزنید

هر زمانی که احساس کردید حالتان خوب نیست و یا ممکن است دچار آسیب شوید بلافاصله ورزش را متوقف کنید.

ورزش های مناسب برای مبتلایان به بیماری مولتیپل اسکلروزیس

 یوگا

ایروبیک

شنا

 

نکته آخر:

 

       هنگام ورزش باید دمای بدنتان متناسب باشد و مواظب باشید دمای بدن بالا نرود چونکه در بعضی از مبتلایان به MS باعث تشدید بیماری میگردد. و برای جلوگیری از این مشکل در ساعات گرم ورزش نکنید و در حین ورزش مقدار زیادی مایعات خنک بنوشید

   

 

 

References:

Delisa ja.rehabilitation medicine. principles and practice

Levis R. merritts neurology. Philadelphia: Lippincott Williams

اکرم مهری کارشناس ارشد ورزش

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi