شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

به آشپزخانه تان نگاهی بیندازید: شاید ترکیب جادویی ضد چاقی آنجا باشد

به آشپزخانه تان نگاهی بیندازید: شاید ترکیب جادویی ضد چاقی آنجا باشد

به آشپزخانه تان نگاهی بیندازید:

شاید ترکیب جادویی ضد چاقی آنجا باشد.

به موجب  نتایج یک تحقیق جدید که توسط دانشمندان انستیتو تحقیقات سلامت کانادا صورت گرفته وخود آنها را نیز شگفت زده کرده، عصاره سیب زمینی ممکن است میزان اضافه وزن را کاهش دهد.

 

در این مطالعه محققان ،موش های آزمایشگاهی را با یک رژیم خاص به مدت ۱۰ روز تغذیه کردند ودر این مدت موش ها ۱۶ گرم اضافه وزن داشتند،اما موش هایی که با همان رژیم تغذیه شدندو به آنها عصاره سیب زمینی داده شد فقط ۷ گرم به وزنشان اضافه شد.

دانشمندان معتقدند که این تاثیر عصاره سیب زمینی مربوط به مقدار زیاد پلی فنول های آنست.

آنچه دانشمندان در نظر دارند اینست که بجای ساختن مکمل رژیمی از این ترکیب ،از خود سیب زمینی در پخت وپز وتهیه غذا استفاده شود.

شهرت این ماده غذایی قبلا به خاطر کربوهیدرات آن بوده ،اما با این کشف جدید باید سیب زمینی را به عنوان منبع پلی فنول ها نیز شناخت.

امتیاز مهم این ماده غذایی ارزان و در دسترس بودن آن در بسیاری از کشورهاست.

گرچه روش متابولیزه کردن غذا در  انسان وموش آزمایشگاهی مشابه است ،اما بایدمطالعات بالینی به منظور اعتبار سنجی اثرات مثبت در انسان نیز انجام شود و دوز مناسب جهت این تاثیرات در زنان ومردان در مطالعات بعدی تعیین گردد.

حلیمه کریمی

کارشناس ارشد تغذیه

منبع:

Kubow ,S ;et al. Extract  of  Irish  Potatoes  (solanum tuberosum)  Decreases  Body  Weight  Gain  and Adiposity and Improves Glucose Control in the Mouse Model of Diet-Induced Obesity. Mol. Nutr &Food .Res. November


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi