شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

برنامه کاهش وزن خود را چگونه انتخاب کنید؟

برخی از افراد برنامه ی خودشان را برای کاهش وزن دنبال می کنند و برخی دیگر به دنبال برنامه های گروهی و سازماندهی شده برای کاهش وزن هستند اگر شما جزوه آن دسته ای هستید که می خواهید به برنامه گروهی کاهش وزن بپیوندید قبل از انجام اینکار بهتر است این سوالات را از خود بپرسید که:

برنامه کاهش وزن خود را چگونه انتخاب کنید؟

– آیا این برنامه می تواند به تغییر عادت های غذایی و میزان فعالیت فیزیکی شما کمک شایانی بکند؟ این گروه ها باید به شما بیاموزند که چگونه عادت های غذایی و میزان فعالیت فیزیکی خود را برای همیشه تغییر دهید تا بتوانید کاهش وزنی ماندگار داشته باشید.

– آیا این گروه ها دارای پزشکان خانواده، متخصصان تغذیه و روانشناسان کار بلدی هستند که بتوانند به شما کمک بکنند؟ افراد خبره و حرفه ای می توانند به شما کمک کنند تا کاهش وزنی پایدار و موفق داشته باشید. قبل از شروع برنامه کاهش وزن شما باید به وسیله پزشک معاینه شوید تا اگر دچار بیماری خاصی هستید، داروی خاصی را مصرف می کنید، قصد دارید دارو مصرف کنید و یا می خواهید کاهش وزنی بیش از ۷ تا ۱۰ کیلو داشته باشید، مشخص شود.

هما هدایی کارشناس ارشد تغذیه

– آیا گروه می تواند به شما زمانی که استرس دارید و یا به عادت های غلط گذشته لغزش پیدا کردید کمک کند؟ گروه باید برای پیشگیری و کنترل مشکلات وزنی شما در اینده برنامه ای بلند مدت و راهبردی داشته باشد. این برنامه می تواند شامل یک سامانه پشتیبان و یا فعالیت ورزشی همیشگی و مداوم باشد.

– آیا شما می توانید در مورد انتخاب غذاها و یا اهداف کاهش وزن خود اظهار نظر بکنید یا همه چیز مطابق میل گروه خواهد بود؟ برای تعیین برنامه ی کاهش وزن و غذاهای مورد استفاده شما، گروه باید تفاوت های شخصی شما را در نظر بگیرد. باید غذاهایی که شما دوست دارید و یا ندارید را در انتخاب برنامه لحاظ کند.

– برنامه های گروهی تا چه حد موفق خواهد بود؟ تعداد بسیار کمی از برنامه های گروهی کاهش وزن وجود دارند که اطلاعات قابل اتکایی را درباره عملکرد گذشته خود فراهم می کنند. با این وجود از مسئول گروه بپرسید که:

  1. چند درصد از افرادی که به برنامه شما می پیوندند تا آخر آن را ادامه می دهند؟
  2. چند درصد از افرادی که به برنامه شما می پیوندند دچار اثرات جانبی شده اند؟
  3. افرادی که این برنامه را به پایان رسانده اند چند درصد کاهش وزن داشته اند؟

 

هما هدایی

کارشناس ارشد تغذیه


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi