شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

باورهای غلط در ارتباط با کاهش وزن

در میان مراجعین کاهش وزن به کررات شاهد افرادی هستیم که با تصور آنکه استفاده از میوه به علت فواید فراوان و مواد مغذی سرشار به هر میزان ازاد است و حتی گاها بمنظور سالم تر کردن عادات غذایی خود اقدام به جایگزینی میوه با  وعده ی غذایی شام یا میوه خواری بیش از حد میوه میکنند درصورتی که میوه خواری بیش از حد تعادل می تواند زمینه بروز چاقی و اضافه وزن را بالا برده و یا شخص را از مسیر صحیح کاهش وزن خارج کند. میوه ها به علت داشتن قند فروکتوز در ساختار خود هم سبب دریافت کالری ناشی از قند می شوند  و هم سبب افزایش سطح انسولین خون پس از مصرف .

باورهای غلط در ارتباط با کاهش وزن

برای مثال فردی که ۳ عدد میوه متوسط را جایگزین وعده شام خود میکند بطور متوسط به ازای هر میوه ۶۰ کیلوکالری انرژی دریافت کرده است و این کالری تقریبا برابر با کالری موجود در ۱۰ تا ۱۲ قاشق غذاخوری برنج پخته می باشد با این تفاوت که شخص با برهم زدن تنظیم دریافت غذایی با مصرف میوه نه تنها سیر نمیشود بلکه پس از گذشت مدتی تمایل به مصرف مجدد ماده غذایی خواد داشت و این امر سبب میشود که شخص به ریزه خواری روی آورده و با وجود عدم سیری کالری بالا دریافت کند.

لذا باور جایگزینی میوه با وعده های غذایی اصلی برای کاهش وزن و یا سالم تر کردن عادات غذایی اشتباه بوده و نه تنها منجر به کاهش وزن نمیگردد بلکه خود میتواند زمینه ساز بروز چاقی و اضافه وزن باشد.

 


درباره نویسنده :
مریم خادم
لوگو دکتر سلامت
مریم خادم
کارشناس تغذیه در کلینیک سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi