شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

اپیدمی چاقی

 

حدودا یک میلیارد نفر در سرتاسر جهان مبتلا به چاقی یا دارای اضافه وزن هستند. در واقع، عده­ای این وضعیت را اپیدمی چاقی نامیده­اند و با وجود اینکه آن را پیامد خوردن بیش از حد و عدم تحرک به اندازه کافی توصیف کرده­اند، این تعریف دقیقی از آنچه اتفاق افتاده نیست.

در واقع این وضعیت بحرانی جهانی است که تا حد زیادی توسط روند اجتماعی که ذهن­های ما را از انجام کارهایی که در داشتن وزن مناسب، سلامتی و ارتباط با خود درونی­مان نگه می­دارد منحرف می­کند.

منطق به ما می­گوید که برای از دست دادن وزن، کمتر بخوریم و بیشتر ورزش کنیم که فقط گفتنش آسان است. بسیاری از ما واقفیم به این که ما نیاز داریم کمتر بخوریم و نیاز داریم  فعال­تر باشیم اما به نوعی ما گیر کرده­ایم. بسیاری از ما با یک برنامه تغذیه­ای خوب شروع می­کنیم اما زمانی که نمی­توانیم در مسیر برنامه باقی بمانیم، احساس ناامیدی و دلسردی می­کنیم.

اپیدمی چاقی

بدبین می­شویم، بیشتر و بیشتر بخاطر وزن­مان احساس نارضایتی می­کنیم. ساعاتی را به نگرانی در مورد آینده­مان می­گذرانیم، خود را برای آنچه که خورده­ایم و اینکه کم تحرک بوده­ایم سرزنش می­کنیم و و به طور کامل لحظه­ای که در آن قرار داریم یعنی لحظه ای که می­توانیم تغییر ایجاد کنیم را از دست می­دهیم. برای پایان دادن به چالش­هایمان، نباید به پشیمانی، نگرانی و یا ترس اجازه دهیم که بر لحظه حاضر زندگی­مان تسلط یابد. هر دقیقه را صرف نگرانی در مورد آینده و حسرت گذشته  می­گذرانیم لحظاتی که تنها فرصتی که ما برای تغییر و بهتر شدن داریم از دست می­دهیم.

یکی از روندهای اجتماعی که مستقیما بر کاهش تمرکز ما بر زمان حال تأثیر می­گذارد بحث رسانه­های گروهی، رواج بازی­های رایانه­ای و شبکه­های اجتماعی است. صرف مدت زمان زیادی به این موارد و تحت تأثیر قرار گرفتن کیفیت زندگی و حتی تعریف جدیدی از زندگی روزمره می­تواند در اپیدمی چاقی مؤثر باشد.

 

     مهدی علی­محمدی  

روانشناس و مشاور خانواده

 

 

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *