شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

اهمیت خواب در کنترل بیماری دیابت

اهمیت خواب

آمریکایی ها مردم بسیار کم خوابی هستند. افراد بالغ آمریکایی به طور متوسط هر شب فقط ۶ ساعت و نیم می خوابند و حدود یک سوم آنها خوابی کمتر از این مقدار دارند. پنجاه سال قبل متوسط خواب شبانه حدود یک ساعت بیش از این مقدار بود. هشتاد سال قبل مردم حدود ۲ ساعت بیش از این مقدار می خوابیدند. علت این کم خوابی چه می تواند باشد؟

هیچ کس نمی تواند علت دقیق آن را بگوید، ولی به احتمال زیاد کار بیش از حد، تنش بیش از حد و تماشای تلویزیون و کار با اینترنت به مقدار زیاد یا ترکیبی از این سه عامل می تواند جزئ علل اصلی این معضل باشد. صرف نظر از عامل ایجاد کننده، به نظر می رسد چیزی ما را از یک استراحت خوب شبانه باز می دارد.

پیامدهای نخوابیدن به مقدار کافی می تواند بسیار خطرناک باشد. کم خوابی علاوه بر کاهش دقت و هشیاری افراد در کارهای روزانه (بعضی مطالعات عامل ۱۰ درصد تصادفات رانندگی و اکثر حوادث کار را کم خوابی عنوان می کنند) می تواند مکانیسم خود تنظیمی بدن را مختل کند.

کم خوابی با فشارخون بالا، حمله قلبی و سکته مغزی ارتباط دارد. تازه ترین تحقیقات چنین عنوان می کنند که عدم استراحت کافی حتی می تواند باعث بروز دیابت شده یا در افراد دیابتی باعث تشدید عوارض دیابت شود.

اهمیت خواب در کنترل بیماری دیابت

ارتباط خواب و دیابت

کم خوابی چه طور می تواند باعث بروز دیابت شود؟ با اینکه علت آن هنوز نامشخص است، به نظر می رسد خواب، باعث تنظیم هورمون هایی می شود که میزان حساسیت فرد به انسولین را تعیین می کنند. وقتی فرد به اندازه کافی نخوابد، حساسیت بدن به انسولین کمتر می شود. به نظر می رسد خواب ناکافی با مقدار بالای انسولین جریان خون ارتباط مستقیم داشته باشد. با گذشت زمان، این مقدار بالای انسولین می توانند باعث شوند بدن بیشتر و بیشتر نسبت به انسولین مقاوم شود. و ممکن است منجر به بروز دیابت شود.

مدیریت دیابت با انسولین پایه بولوس

اگر مبتلا به دیابت هستید آثار کم خوابی می تواند شدیدتر باشد. مقاومت نسبت به انسولین که به دنبال خواب ناکافی ایجاد می شود می تواند دیابت شما را تشدید کند و در نتیجه، کنترل قند خون را مشکل تر کرده و احتمال ایجاد عوارض دیابت را بسیار بیشتر می کند. اگر مبتلا به دیابت هستید یا در معرض خطر ایجاد دیابت هستید، خواب کافی برای شما نه تنها به منزله استراحت بهتر که جزئی از سلامت شما است.

 

 


درباره نویسنده :
اکرم مهری
لوگو دکتر سلامت
اکرم مهری
کارشناس تربیت بدنی ، کارشناس ارشد حرکات اصلاحی مشاور ورزشی کلینیک سلامت از سال 1391 تاکنون

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi