شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

اهمیت تمرکز بالا در فرایند لاغری

داشتن تمرکز خوب نقش مهمی در یادگیری و ادراک ما دارد اما کمتر کسی به نقش این عامل در فرایند لاغری توجه می کند. اصولا ادارک دقیق مزه و بوی غذا و نوشیدنی ها در مرحله اول به تمرکز ما بستگی دارد. به کسانی که از چاقی رنج می برند توصیه می کنیم به اهمیت تمرکز و افزایش قدرت تمرکزشان توجه کنند چون تمرکز ضعیف به شدت با دیرتر سیر شدن ارتباط دارد. اگر فرد در هنگام غذا خوردن ادراک بهتری از مزه داشته باشد فرایند سیر شدن زودتر اتفاق میفتد. بارها مشاهده کرده ایم که هنگام غذا خوردن افراد مشغول تماشای تلویزیون یا صحبت کردن هستند بدون آنکه به آسیب رسان بودن این مقوله توجه کنند.

اهمیت تمرکز بالا در فرایند لاغری

مهمترین توصیه برای افزایش قدرت تمرکز توجه بیشتر به حواس پنجگانه و تقویت آن و اهمیت کمتر برای افکار قائل شدن است. مثلا اگر در محیط بیرون هستید سعی کنید روی صداهایی که می شنوید زوم کنید یا اطرافتان را به دقت بیشتری نگاه کنید با این کار تمرکزتان خیلی زود تقویت می شود.

فنون ریلکسیشن و مدیتیشن هم برای تقویت تمرکز بسیار سودمند است. به طور مثال در ریلکسیشن می توان در مدت زمان کوتاه یک تا پنج دقیقه با شل کردن عضلات و توجه کردن به وضعیت قسمتهای مختلف بدنمان، به یک آرامش نسبی و به مرور تمرکز بهتر رسید.

نظم در خواب، بیداری، تایم غذا خوردن و ورزش و مطالعه هم در افزایش تمرکز نقش دارد. مثلا بیشتر از یکساعت تحرک بدنی و بیشتر از ۵۰ دقیقه مطالعه قدرت تمرکز را کاهش می دهد. یا زیاد خوابیدن و کم خوابیدن و بی نظمی در تایم غذا خوردن هم تمرکز را کاهش می دهد.

بعضی از افراد اختلال تمرکز دارند یعنی مشکلاتی از قبیل ADD و ADHD که نیاز به درمان های تخصصی تر و دارو درمانی دارند.


درباره نویسنده :
دکتر علی محمدی
لوگو دکتر سلامت
دکتر علی محمدی
لیسانس روانشناسی دانشگاه گیلان ، فوق لیسانس مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی تهران دکتری مشاوره دانشگاه خوارزمی تهران عضو انجمن مشاوره ایران روانشناس و مشاور کلینیک سلامت از سال 1392 تا کنون

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi