شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

انسولین و گلوکاگون چگونه کار می کنند؟

انسولین و گلوکاگون هورمون هایی در بدن ما هستند که به تنظیم سطح  قند خون کمک می کنند. گلوکز از غذایی که می خورید به وجود می آید و از طریق جریان خون حرکت و به سوخت بدن کمک می کند.

انسولین و گلوکاگون با هم کار می کنند و به تعادل سطح  قند خون کمک می کنند.

 

انسولین چگونه کار می کند؟

در طول هضم غذا، مواد غذایی که حاوی کربوهیدرات هستند به گلوکز تبدیل می شوند. این گلوکز به جریان خون فرستاده می شود و باعث افزایش سطح قند خون می شود. این افزایش در قند خون، سیگنال تولید انسولین را به پانکراس می فرستد. گلوکز اضافی به عنوان یک ماده ای به نام گلیکوژن ذخیره می شود که بدن شما از گلیکوژن به عنوان سوخت بین وعده های غذایی استفاده می کند.

آیا انسولین پایه برای من مناسب است؟

گلوکاگون چگونه کار می کند؟

گلوکاگون برای مقابله با اقدامات انسولین کار می کند. چهار تا شش ساعت بعد از خوردن غذا، سطح گلوکز در خون شما کاهش می یابد که سبب تحریک پانکراس به تولید گلوکاگون می شود. این هورمون سیگنال ذخیره گلوکز را به سلول های کبدی و ماهیچه ها برای تغییرگلیکوژن می فرستد. این سلول ها پس از آن، گلوکز را در جریان خون آزاد می کنند تا سلول ها بتوانند آن را برای تولید انرژی استفاده کنند. گلیکوژن یک ماده ساخته شده از گلوکز است که درسلول های کبدی و ماهیچه ای ذخیره می شود و برای تولید انرژی استفاده می شود.

پانکراس یک اندام در شکم است که باعث انتشار انسولین و گلوکاگون می شود.

 

دیابت نوع ۱:

از دو نوع دیابت، دیابت نوع ۱ کمتر رایج می باشد. این نوع دیابت یک اختلال خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن شما سلولی که انسولین را در پانکراس تولید می کند از بین می برد. اگر شما به دیابت نوع ۱ مبتلا باشید، لوزالمعده انسولین تولید نمی کند و شما باید هر روز انسولین تزریق کنید.

 

دیابت نوع ۲:

در افراد مبتلا به دیابت نوع۲، بدن شما انسولین می سازد اما سلول ها به طور معمول به آن پاسخ نمی دهند که منجر به افزایش سطح قند خون می شود. با گذشت زمان، دیابت نوع ۲ باعث می شود بدن کمتر انسولین تولید کند که این باعث افزایش سطح قند خون می شود.

انتظارات هنگام تغییر درمان با انسولین؟

دیابت بارداری:

در برخی زنان مبتلا به دیابت حاملگی، دیابت آنها در اواخر بارداری توسعه می یابد. در دیابت بارداری، هورمون های مربوط به حاملگی ممکن است با انسولین تداخل داشته باشند. این وضعیت به طور معمول از بین می رود و پس از بارداری به پایان می رسد. با این حال، اگر شما مبتلا به دیابت حاملگی باشید، بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع۲ در آینده هستید.

 

سطح گلوکز در دیابت:

اگر شما مبتلا به دیابت هستید پیگیری سطح  قند خون شما مهم می باشد. سطح گلوکز بالا می تواند به مشکلاتی جدی مانند: بیماری های قلبی و آسیب های عصبی منجر شود و به کلیه ها آسیب برساند.

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi