شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

انتظارات هنگام تغییر درمان با انسولین؟

مهم نیست که شما چه مدت است که انسولین مصرف می کنید. برای کمک به مدیریت دیابت نوع ۲ شما ممکن است نیاز به تغییر درمان با انسولین داشته باشید. دلایل مختلفی ممکن است از کنترل شما خارج شوند مانند:

تغییرات هورمونی

پیری

تغییر در سوخت و ساز بدن

ماهیت دیابت نوع ۲٫

در اینجا چند راهنمایی برای کمک به شما در انتقال به یک طرح درمان با انسولین با دوز جدید اشاره می شود.

انتظارات هنگام تغییر درمان با انسولین؟

اطلاعات در مورد انسولین:

مشورت با پزشک یا تیم مراقبت های بهداشتی، در مورد مصرف انسولین و رژیم دارویی ضروری است. در کنترل مدیریت دیابت شما باید با حضور یک تیم پزشکی، احساس و درک بهتری از انسولین و چگونگی آن داشته باشید.

 

 اجرای برنامه روزانه:

انواع مختلفی از انسولین برای مصرف روزانه بیماران در دسترس است. پزشک شما ممکن است یک یا چند انسولین مختلف را برای کمک به مدیریت دیابت نوع ۲ شما تجویز کند. انسولین باید برای خوردن یک وعده غذایی سریع آماده شود و معمولاً در عرض ۱۵ دقیقه بعد از غذا خوردن، برای مقابله با افزایش قند خون کمک کننده باشد. اگر شما به دیابت نوع ۲، مبتلا هستید ممکن است به انسولین سریع الاثر که با اثر انسولین طولانی مدت همراه باشد نیاز داشته باشید. انسولین به طور منظم تزریق می شود و یا اثر کوتاه مدتی حدود ۳۰ دقیقه دارد که سریع بودن اثر خود را قبل از غذا داشته باشد. انسولین با دوز متوسط که تا نیمی از روز اثرات خودش را داشته باشد که با ترکیب یک انسولین کوتاه مدت اثر گذار است. انسولین از پیش مخلوط شده با ترکیبی از انسولین با اثر متوسط ​​بهتر عمل می کند. این نوع انسولین برای پوشش انسولین پایه و صرف غذا استفاده می شود.

 

انسولین با اثر طولانی:

این انسولین برای پوشش نیازهای انسولین برای یک روز کامل ساخته شده است. بسیاری از مردم مبتلا به دیابت نوع ۲ هیچ انسولین پایه ای ندارند این مقدار کمی از انسولین در لوزالمعده در تمام روز برای کنترل سطح قند خون منتشر می شود. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ممکن است این نوع انسولین را برای بهبود مدیریت قند خون به چند دوز تقسیم کنند.

مهم نیست که چه نوع انسولینی مصرف می کنید، شما باید توصیه های پزشک خود را برای چک کردن سطح قند خون دنبال کنید.

 

مشخص کردن دوز انسولین:

پزشک و تیم مراقبت های بهداشتی می توانند بهترین برنامه درمانی برای مدیریت دیابت و تنظیم انسولین را به شما ارائه دهند.

 

دوز انسولین به این عوامل بستگی دارد:

وزن

سن

نیاز سوخت و ساز بدن

وضعیت سلامت

طرح درمان در حال اجرا

 

حتی اگر شما قبلاً از انسولین استفاده کرده اید برای پزشک شما نوع و دوز جدید انسولین برای رژیم بسیار مهم است. گواهی دیابت (CDE) به شما برای تنظیم دوز دیابت و کنترل قند خون در طول زمان کمک می کند.

اطلاعات درست شما به پزشک برای ارائه مراقبت ها و مدیریت دیابت بسیار حیاتی است.

انتظارات هنگام تغییر درمان با انسولین؟

آگاه بودن از علائم تغییرات جدید در دوز انسولین:

شروع یک انسولین جدید ممکن است در ابتدا باعث بروز علائمی شود. در مورد علائم غیر معمول با پزشک خود صحبت کنید.

در اینجا برخی از سوالاتی که باید با پزشک در میان گذاشته شوند گفته می شود:

آیا شما احساس اضطراب، اشتباه، تعریق و یا ضعیف شدن بدن را دارید؟ شما ممکن است یک افت قند خون یا هیپوگلیسمی داشته باشید.

آیا شما احساس خستگی، تشنگی و یا تکرر ادرار دارید؟ شما ممکن است قند خون بسیار بالا داشته باشید.

آیا شما یک برنامه روتین ورزشی جدید و یا تغییر دوز انسولین دارید؟

آیا شما تحت استرس زیادی بوده اید؟

 

مدیریت افزایش وزن:

گاهی اوقات، مردم با شروع استفاده از انسولین و یا شروع یک دوز جدید از انسولین دارای اضافه وزن می شوند. دلیل افزایش وزن این است که زمانی که شما انسولین مصرف نمی کنید، بدن شروع به ساختن گلوکز یا قند برای صرف انرژی از مواد غذایی بدن می کند و باعث افزایش قند خون می شود و گلوکز به سلول ها می رسد و باعث ذخیره انرژی و چاقی می شود. شما همچنین ممکن است قبلاً تا حدودی دچار کم آبی شده باشید و ممکن است در حال حاضر برخی از مایعات اضافی که خورده می شود منجر به افزایش وزن شوند.

 

نکاتی برای به حداقل رساندن افزایش وزن:

ملاقات با یک متخصص تغذیه (RDN)، و یک تیم درمانی برای کمک به مدیریت برنامه غذایی فعلی.

فعالیت جسمی برای سوزاندن کالری بیشتر و کاهش استرس. فراموش نکنید که حتی برای نوع ورزش خود با پزشک مشورت کنید. گفتگو با پزشک خود در مورد افزایش وزن قبل از اینکه یک موضوع ناراحت کننده شود. برای تنظیم انسولین از داروهای خودسرانه استفاده نکنید. زیرا ممکن است برنامه درمانی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

مدیریت دیابت نوع ۲ می تواند کار سختی باشد، اما غیر ممکن نیست و شما تنها نیستید. مصرف انسولین همراه با ایجاد تغییرات سبک زندگی سالم مانند خوردن یک رژیم غذایی مغذی، ورزش و مدیریت استرس، بخش مهمی از برنامه مدیریت دیابت است. به یاد داشته باشید هر گونه نگرانی در مورد روال انسولین جدید، مراقبت از دیابت و سوالات خود را از تیم مراقبت های بهداشتی بپرسید و این نگرانی ها را از خود دور کنید.

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi