شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

امسال عید چاق نشوید

لوگو دکتر سلامت

امسال عید چاق نشوید

امسال عید چاق نشوید

در فرهنگ ایرانی خیلی از افراد در عید دچار اضافه وزن می شوند . در ریشه یابی این مشکل شاید بتوان از موارد زیر نام برد:

امسال عید چاق نشوید

  • محبت ها در خوردن :

ما خیلی مواقع تنها راه محبت کردن و ابراز دوستی خود نسبت به دیگران و اطرافیان ما را در قالب تعارفات غذایی و خوراکی انجام می دهیم وقتی می خواهیم به برادر خود بگوئیم که دوستش داریم شیرینی را ۳ بار تعارف می کنیم میوه اضافه تر برایش می گذاریم و حین غذا خوردن کفگیر برنج اضافه به بشقاب وی می افزاییم . نفس این عمل اگر چه ریشه در محبت دارد اما روش ایراد دارد . بهتر است تامل کنیم و راههای زیبا تری برای ابراز محبت خود به کار بگیریم .

استفاده از کلمات محبت آمیز ، توجه به حرف ها و درد دل های او ، گفتگو جهت رفع نگرانی های وی ، بیان خاطرات مشترک و رفتارهای از این قبیل گاهی بسیار کار آمد ترند و عوارض چاقی آفرین ندارند .

  • لذت خوردن برجسته :

معمولا افراد روزهای پایانی سال با حجم و استرس بیشتری کارهای خود را انجام می دهند و مجبورند ساعت های متمادی کار کنند . با آغاز عید و شروع تعطیلات بسیاری از افراد برای رفع خستگی ایجاد شده از خوردن ، این دم دستی ترین و ساده ترین لذت را پیشه خود می کنند . گویی که لذت دیگری را سراغ ندارند و تنها راه تخلیه استرس ها خوردن است . لذا در اکثر ایام عید پرخوری در حد اعلا صورت می گیرد و نتایج آن روی ترازو های بعد از عید مشخص می گردد .

برای رفع این مشکل لازم است ما در کنار لذت خوردن خلاقانه به سراغ لذت های دیگر برویم . بسیاری از بازی های لذت بخش ، بهره برداری از آب و هوای خوب عید ، خواب و استراحت های بدون استرس و مسافرت های شادی آفرین می توانند خستگی ما را تخلیه کنند ولی باعث چاقی نشوند .

امسال عید چاق نشوید

  • جنگیدن با خود :

خیلی از عزیزانی که می خواهند عید چاق نشوند ابتدا با لذت خوردن شیرینی و میوه و آجیل در درون خود جنگ راه می اندازند و حتی چند روزی هم دوام می آورند ولی پس از آن خود را رها می کنند و مانند یک کش رها شده در مصرف تنقلات افراط می کنند .

برخورداری از یک برنامه صحیح غذایی که در آن سهم آجیل و شیرینی هم لحاظ شده باشد بهترین راه چاره است .

۱۵ سال است که مراجعین ما در کلینیک سلامت عید خیلی خوب و سالم غذا و تنقلات  می خورند ، چاق نمی شوند بلکه در خیلی موارد لاغر هم می شوند .

تا دیر نشده در خدمتیم .

 

شماره تماس کلینیک سلامت

دکتر سلامت زاده / رئیس کلینیک سلامت

 

 

logo-samandehi