شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

اضافه وزن و تلاش برای بارداری

اگر تصمیم گرفتید که یک کودک داشته باشید و اضافه وزن دارید، قبل از اینکه باردار شوید باید کارهایی برای رفع اضافه وزن انجام دهید.

در حالی که وقتی اضافه وزن داریداجتمال بارداری سخت تر می شود اما اگر شما باردار هستید و به طور قابل توجه اضافه وزن دارید، به ویژه اگر این اولین فرزند شما باشد، برای شما و نوزاد شما خطرناک است. شما احتمال بیشتری برای ایجاد یک بیماری به نام پره اکلامپسی دارید که برای هر دوی شما خطرناک است. شما همچنین شانس بیشتری برای توسعه دیابت بارداری، فشار خون بالا، لخته شدن خون دارید و احتمال بیشتری برای زایمان زودرس و زایمان با خونریزی شدید وجود دارد.

اضافه وزن و تلاش برای بارداری

نوزاد

اگر شما بیش از حد وزن دارید، احتمال دارد که نوزاد شما با آنومالی مادرزاد متولد شود، وجود دارد. این شامل مشکلات قلبی، نقص لوله عصبی، و شکاف لب و همچنین اختلالات متعدد همراه است.

همچنین خطر ابتلا به سقط جنین، زایمان زودرس و به دنیا آوردن نوزاد مرده در زنان چاق وجود دارد. به عنوان مثال، زنان چاق چهار برابر خطر ابتلا به تولد یک نوزاد مرده را نسبت به زنان دارای وزن طبیعی دارند. اگر نوزاد زودرس و کوچک باشد، رشد نوزاد ممکن است به تأخیر افتاده و غیر طبیعی باشد. زنان چاق بیشتر احتمال دارد که نوزادان بسیار بزرگ (به نام ماکروزومی) به دنیا آورند که می تواند در هنگام زایمان، هم برای نوزاد و هم مادر، خطر ایجاد کند.
همچنین درست است که زنان بسیار اضافه وزن مشغول بارداری هستند. برخی از آنها سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS – مقاله را در این موضوع مشاهده می کنند). برخی نمی کنند سلول های چربی متابولیزه هورمون ها هستند و مقدار بیش از حد چربی می تواند به اندازه کافی متابولیسم را متوقف کند تا دوره ی تخمک گذاری عادی را قطع کند.

اضافه وزن و تلاش برای بارداری

BMI

خطر ابتلا به اضافه وزن در زمانی که BMI زن بیش از ۳۵ کیلوگرم در متر مربع است، به عنوان چاقی مضر تعریف شده است. اگر چه برخی معتقدند BMI بیش از ۳۰ کیلوگرم در متر مربع (چاق) هنوز خطرناک است. زنان با BMI کمتر از ۲۰ کیلوگرم در متر مربع  کمبودوزن دارند. ۲۰ – ۲۴٫۹BMI کیلوگرم در متر مربع طبیعی است. زنان با اضافه وزن دارای ۲۵ BMI تا ۲۹٫۹ کیلوگرم در متر مربع می باشند. چاقی به عنوان BMI 30-34.9 کیلوگرم در متر مربع تعریف شده است، در حالی که BMI بیش از ۳۵ کیلوگرم در متر مربع است.

اضافه وزن

زنان چاق که تخمک ندارند ممکن است بعد از اینکه ۵ درصد از وزن بدنشان را از دست دادند، شاید کمتر از ۲ درصد وزن تخمک گذاری را از دست بدهند، گرچه وزن کافی برای از بین بردن تمام خطرات و عوارض دیگر را نداشته باشند. این بدان معنی است که شما ممکن است قبل از اینکه باردار شوید، سعی کنید  اضافه وزن خود را از دست بدهید. این یک فرصت برای سلامتی شما و اطمینان از سلامتی نوزاد شماست. هنگامی که باردار می شوید، می توانید رژیم غذایی نداشته باشید. شما باید به اندازه کافی برای نوزاد بخورید.


درباره نویسنده :
مهشاد بختیاری
لوگو دکتر سلامت
مهشاد بختیاری
نظام پزشکی : ت - 6648 کارشناس تغذیه ، فارغ التحصیل از دانشگاه علوم تحقیقات تهران اپراتور لاغری موضعی در کلینیک سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi