شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

از مطالبه دیابتی‌ها تا بهره‌برداری از کلینیک‌های غیرواگیر

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت با بیان اینکه ۱۱ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال کشور مبتلا به دیابت هستند و ۲۵ درصد از این جمعیت حتی اطلاعی از  بیماری  خود ندارند، دو پروژه وزارت بهداشت را برای پیشگیری و درمان دیابت تشریح داد.

دکتر مهدی شادنوش در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه دیابت با شیوع زیادی که در جهان داشته است، به یکی از اپیدمی‌های بزرگ تاریخ تبدیل خواهد شد، گفت: تا پایان سال ۲۰۱۷ بیش از ۴۲۵ میلیون نفر در سنین بین ۲۰ تا ۷۹ سال به دیابت مبتلا بودند و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۴۵ این میزان به ۶۱۹ میلیون نفر در جهان افزایش یابد. باید توجه کرد که متاسفانه ۱۱ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال کشور ما نیز  مبتلا به دیابت هستند و ۲۵ درصد از این جمعیت حتی اطلاعی از  بیماری  خود ندارند.

https://www.isna.ir

توقف سیر صعودی دیابت تا ۱۴۰۴

وی با بیان اینکه ما متعهد هستیم که سیر صعودی شیوع دیابت را تا سال ۱۴۰۴ متوقف کنیم، افزود: بر همین اساس برنامه توسعه کلینیک‌های دیابت را در دانشگاه‌های علوم پزشکی تدوین کردیم که اکنون در  حال تدارک آن هستیم تا علاوه بر ۳۰۰ کلینیک دیابتی که در گذشته در کشور وجود داشته است، ۱۰۰ کلینیک دیابت دیگر هم به سرعت مورد بهره‌برداری قرار گیرد. باید توجه کرد که شیوع دیابت نوع دو در کشور ما بیش از ۹ درصد است و در ۴۰ درصد موارد آن، افراد به دلیل بی‌اطلاعی از بیماری‌شان به انواع عوارض دیررس دیابت مبتلا می‌شوند که می‌تواند زندگی‌شان را به خطر انداخته و کیفیت زندگی‌شان را کاهش دهد. همچنین حدود ۴۸ درصد مرگ‌های ناشی از دیابت در سنین زیر ۶۰ سال رخ داده و ۱۲ درصد کل هزینه بهداشت و درمان در جهان را این بیماری به خودش اختصاص می‌دهد.

شادنوش تاکید کرد: تغذیه نامناسب و فعالیت بدنی کم دو عامل شایع است که می‌تواند منجر به دیابت شود. بنابراین خانواده‌ها باید به‌طور مرتب مراقب قند خون‌شان باشند و مصرف شیرینی‌جات را از قند و شکر ساده گرفته تا شکلات و … کنترل کنند. خانواده‌ها باید مراقب ذائقه فرزندان‌شان باشند. زیرا ذائقه، نوعی عادت است و اگر افراد به مواد شیرین عادت کنند، گرایش‌شان به این مواد بیشتر می‌شود.

مطالبه دیابتی‌ها؛ داروی خوراکی و نوار تست قند خون بیمه شود

شادنوش درباره مطالبه بیماران مبتلا به دیابت مبنی بر بیمه شدن داروی خوراکی و نوار تست قند خون این بیماران، گفت: در این زمینه‌ها مرتبا با  سازمان‌های بیمه‌گر  برای پوشش انواع بیماری‌ها و داروهای شایع در کشور رایزنی داریم و صحبت می‌کنیم. البته نکته مهم این است که منابع مالی برای حوزه‌های درمان همیشه محدود است. زیرا هزینه‌های سنگینی را تحمیل می‌کنند. بر همین اساس ترجیح می‌دهیم بیشتر انرژی و نیروی‌مان را روی حوزه پیشگیری بگذاریم.

ایجاد کلینیک‌های بیماری‌های غیرواگیر و تشخیص زودهنگام سرطان؛ به‌زودی

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت ادامه داد: در حال حاضر وزارت بهداشت تمرکز زیادی بر روی بیماری‌های غیرواگیر دارد. بر همین اساس در آینده‌ای نه چندان دور قرار است کلینیک‌های بیماری‌های غیرواگیر و تشخیص زودهنگام سرطان در سطح کشور به میزان قابل توجهی در استان‌ها افتتاح شود. در این زمینه آیین‌نامه‌ای در وزارت بهداشت با عنوان “کلینیک‌های بیماری‌های غیرواگیر و مراکز تشخیص زودهنگام سرطان” تدوین شده است.

شادنوش در همین زمینه گفت: از قبل برخی از مراکز تشخیص زودهنگام در کشور وجود داشته و ۵۰ مرکز دیگر هم درحال تکمیل است و در حال نصب دستگاه‌ها در آنها هستیم. امیدواریم این مراکز طی ماه‌های آینده تکمیل شوند. بعد از تکمیل با امکانات دیگری که برای این مراکز دیده شده همه آنها به بهره‌داری می‌رسند. این کلینیک‌ها در کنار سیستم شبکه بهداشت و درمان قرار می‌گیرند. به این صورت در سطح یک و بعد از ارائه مراقبت‌ها و آموزش‌ها، اگر کسی به بیماری‌های غیرواگیر دچار باشد و در سطح درمانی نیاز به پیگیری داشته باشد، از طریق سیستم سطح یک به این کلینیک‌های بیماری‌های غیرواگیر و تشخیص زودهنگام سرطان که به نوعی سطح دو ارائه خدمات هستند، ارجاع می‌شود. پیش بینی‌مان آن است که این برنامه حداکثر تا دو ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

منبع : ایسنا


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *