شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

ارتباط چاقی و افزایش خطر ابتلاء به بیماری انسداد مزمن ریوی

ارتباط چاقی و افزایش خطر ابتلاء به بیماری انسداد مزمن ریوی

 

طبق مطالعه ای که اخیراً در ژورنال انجمن پزشکی کانادا به چاپ رسیده است، محققان به این نتیجه رسیده اند که چاقی، بویژه چاقی شکمی می تواند یک عامل خطر مهم در ابتلاء به بیماری انسداد مزمن ریوی باشد. چربی بیش از حد ناحیه شکم و فعالیت بدنی اندک  با پیشرفت این بیماری در افراد مبتلا به  COPD (بیماری انسداد مزمن ریوی) در ارتباط است .

گروهی از محققان در آلمان و ایالات متحده آمریکا به بررسی ارتباط میان میزان دور کمر، دور باسن ، BMI  (شاخص توده بدن) و سطح فعالیت بدنی در گروه بزرگی از  شرکت کنندگان مرد و زن پرداخته اند.

 

در ابتدای  مطالعه (سال ۱۹۹۵) تعداد  ۱۱۳۲۷۹ نفر با میانگین سنی ۷۰ – ۵۰ سال که به بیماری COPD  ، بیماری قلبی و سرطان مبتلا نبوده اند مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفتند. در طول دوره ۱۰ ساله پیگیری این مطالعه، بیماری در ۳۶۴۸  نفر گسترش یافت، طوریکه در  افراد با دور کمر بزرگ (۱۱۰ سانتی متر و یا بیشتر در زنان و ۱۱۸ سانتی متر و یا بیشتر در مردان) ۷۲٪ خطر ابتلاء به COPD افزایش یافت. همچنین در این افراد، چاقی بعنوان یک عامل پیش بینی کننده قابل توجه در افزایش خطر ابتلاء به این بیماری در نظر گرفته شده است. در ادامه نیز ارتباط مثبت بسیار قوی بین چربی شکمی در مقایسه با چربی کل بدن با این بیماری دیده شد.

آلودگی،  مصرف سیگار ، ذرات سمی و گرد و غبار موجود در محل زندگی افراد نیز نقش پررنگی در ابتلاء به بیماری   COPD  داشته  و می توانند علل ایجاد التهاب مزمن و اختلال در توانایی درمان آسیب های وارده  به ریه ها محسوب گردند. افزایش ذخایر چربی شکمی و چربی کل در بدن نیز باعث افزایش التهاب موضعی و سیستماتیک در بدن گشته و به طور بالقوه  بعنوان مهمترین محرک های فرآیندهای مربوط به بیماری COPD در ریه ها قرار می گیرند. همچنین مشخص شد، خطر ابتلاء به این بیماری در افراد سیگاری با دور کمر بزرگ در مقایسه با کسانیکه سیگاری نبوده اند، بیشتر بوده است و افراد با دور باسن بزرگ که حداقل ۵ بار در هفته از لحاظ فیزیکی فعال بودند نیز ۲۵% کمتر احتمال دارد این بیماری را تجربه  کنند.  ورزش و فعالیت بدنی می تواند بطور چشمگیری  التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش داده و درصد بهبود بیماری را افزایش دهد.

در ادامه دیده شده است که خطر ابتلاء به COPD  در افراد کم وزن و لاغر ۵۶٪ بوده است و دلایل احتمالی آن عبارتند از سوء تغذیه و کاهش توده عضلانی که منجر به افزایش حساسیت و پیشرفت بیماری از طریق فرایندهای التهابی  و اختلال در ظرفیت بهبود ریه ها می گردد.

یافته ها نشان می دهند که در کنار ترک سیگار و پیشگیری از شروع مصرف سیگارکشیدن، رعایت اصول تغذیه ای و داشتن فعالیت بدنی جهت تناسب وزن و شکل بدن، می تواند فرصت های بهداشت عمومی و فردی مهمی را فراهم آورد که نشان دهنده کاهش خطر ابتلاء به بیماری انسداد مزمن ریوی است. پزشکان می بایست همواره  بیماران خود را به رعایت به این موارد کلیدی تشویق نموده و از این مهم به عنوان ابزاری برای پیشگیری از بیماری های مزمن به ویژه COPD  استفاده نمایند.

 

 هاله هوده کارشناس تغذیه

منبع :

Canadian Medical Association Journal  ۹ July 2014 – 12am PST

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *