شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

آیا یک رژیم غذایی کم نمک همیشه سالم تر است؟

 یک مطالعه جدید ادعا دارد غذاهای شور ممکن است برخلاف تصورات قبلی برای سلامت قلب مفید باشند.

پژوهشگر ارشد این مطالعه لین مور اعلام کرد: با توجه به شرکت کنندگان در این مطالعه قلب، به نظر نمی رسد تمام سلامت قلب در رژیم غذایی کم نمک باشد. افرادی که رژیم غذایی کم سدیم [نمک] دارند به طور کلی در ۲۰ یا ۳۰ سال آینده هیچ منفعتی به حال آن ها از نظر فشار خون  و یا خطر ابتلا به بیماری های قلبی نخواهد داشت.

آیا یک رژیم غذایی کم نمک همیشه سالم تر است؟

این افراد اگر بخواهند از سلامت بهتری برخوردار شوند باید افزایش مصرف پتاسیم را نیز بالا ببرند، پتاسیم یک ماده معدنی است که کمک می کند تا قلب کار خود را بهتر انجام دهد. مور گفت: مصرف مقدار بیشتر پتاسیم با  کاهش فشار خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی در ارتباط است. این مطلب برای منیزیم نیز درست است.

اما در هر حال انجمن قلب آمریکا (aha) هنوز هم توصیه به محدود کردن مصرف نمک دارد. هرگاه که انجام آزمایش های بالینی واقعاً خوب باشد یک رابطه مستقیم و مترقی بین سدیم و فشار خون وجود خواهد داشت. توصیه شده است بیش از یک قاشق چای خوری سدیم در روز برای اکثر افراد بالغ لازم است.

مور گفت که نتایج او نشان می دهد که برای آمریکایی ها به طور متوسط ​​مصرف سدیم درحدود ۳۰۰۰ به ۳۵۰۰ میلی گرم در روز باید باشد. به خصوص اگرآنها پتاسیم و منیزیم کافی دریافت کنند.

غذاهای غنی از پتاسیم شامل سبزی های برگ دار تیره، سیب زمینی، لوبیا، کدو، ماست، ماهی قزل آلا، آووکادو، قارچ و موز است. محدود کردن نمک در رژیم غذایی به کمتر از ۳۰۰۰ میلی گرم در روز به نظر می رسد خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

یک ظرف سبزیجات با پروتئین بالا برای افراد رژیمی

گزارش شده است که در طول ۱۶ سال آینده، کسانی که کمتر از ۲۵۰۰ میلی گرم سدیم در روز مصرف کنند، نسبت به کسانی که مقدار بیشتری سدیم مصرف کرده اند، فشار خون بالاتری خواهند داشت.

محققان همچنین دریافتند افرادی که مصرف بالاتری از پتاسیم، کلسیم و منیزیم دارند فشار خون کمتری در طولانی مدت دارند.

پتاسیم به عنوان یک ماده معدنی رگهای خونی را شل و آنها را انعطاف پذیرتر می کند که منجر به کاهش فشار خون می شود.

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi