شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

آیا چای می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند؟

مردم در سراسر جهان چای می نوشند و صدها گونه چای در دنیا وجود دارد. همه آنها به طور طبیعی مقادیر بالایی از مواد در سلامت ما به نام فلاونوئید ها را دارا هستند. به طوری که آنها برای پایین آوردن التهاب و محافظت در شرایطی مانند بیماری های قلبی و دیابت مفید هستند.

 

کاهش وزن با چای

یک فنجان از این دم کرده گیاهی هر روز به احتمال زیاد تاثیری ندارد. اما برخی از تحقیقات نشان می دهد چای می تواند به از دست دادن مقدار کمی از وزن کمک کند به ویژه هنگامی که شما یک رژیم غذایی معقول و ورزش را نیز در کنار آن داشته باشید. اگر صبح  یک فنجان چای با لیمو میل کنید، تقریبا ۳۰۰ کالری از مجموع  کالری روزانه را کاهش داده اید.

چای یک نوع ترکیب های موجود در فلاونوئید نامیده می شود که سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و به بدن شما در شکستن چربی با سرعت بیشتری کمک می کند.  کافئین موجود در بسیاری از چای ها انرژی را افزایش می دهد و باعث می شود بدن خود را برای سوزاندن کالری بیشتری آماده کند. این دو ترکیب احتمالا بهترین کارکرد را برای کاهش وزن دارند.

هنگامی که وزن از دست داده اید، چای می تواند به شما در نگه داشتن وزن به دست آمده با جلوگیری از کاهش سرعت سوخت و ساز بدن کمک کند.

آیا چای می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند؟

چای سیاه

این نوع چای که اغلب در رستوران های چینی دیده می شود. یک فرایند است که اجازه می دهد تا چای به تغییر شیمیایی برسد و اغلب محتوای کافئین آن را افزایش می دهد. چای دارای یک عطر و طعم غنی و قوی است. این که آیا با کاهش وزن در ارتباط است هنوز مشخص نیست. اما تحقیقات انجام شده بر روی موش ها نشان می دهد موادی به نام پلی فنول در چای سیاه ممکن است چربی را که در روده ها جذب می شود از بین ببرد. به خاطر داشته باشید نوشیدن چای سیاه با شیر ممکن است توانایی های چربی سوزی را مسدود یا محدود کند.

 

چای سبز

چای سبز معمولا تخمیر نمی شود. برگ ها به سادگی بخار پز شده و سپس با دست خرد می شوند.

مطالعات نشان می دهد افرادی که عصاره چای سبز غنی از EGCG و جو  و کاتچین استفاده می کنند مقدار متوسطی از وزن را از دست می دهند. این چای حتی می تواند در از بین بردن چربی ذخیره شده در شکم موثر باشد.

آیا چای می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند؟

چای اولانگ

این چای با خشک کردن برگ های چای در آفتاب داغ ساخته شده می شود. مانند چای سبز، یک منبع غنی از ترکیب های موجود است. در یک مطالعه، بیش از دو سوم از افراد دارای  اضافه وزن که از چای اولانگ، هر روز به مدت شش هفته استفاده کردند کاهش قابل توجه وزن داشتند.

 

چای سفید

این چای که حداقل پردازش را دارد ، دارای شفافیت، عطر و طعم شیرین است. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد چای سفید در شکست سلول های چربی موجود و تشکیل امکانات جدید برای کاهش وزن تاثیرگذار است.

 

حرف آخر در مصرف چای

یک فنجان چای همراه با نان تست در صبح یا بعد از ظهر به عنوان میان وعده می تواند انتخاب مناسبی باشد. چون ممکن است مزایای خوبی  از جمله حفاظت در مقابل سرطان و دیابت و بیماری های قلبی را برای فرد به ارمغان بیاورد.

چند فنجان چای در روز حتی ممکن است به اهداف کاهش وزن شما کمک کند. فقط انتظار نداریم که شما معجزات آن را در یک فنجان چای ببینیم. کاهش وزن واقعی نیاز به یک رویکرد در سبک زندگی است که شامل تغییر در رژیم غذایی و فعالیت ورزشی است..

 

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *