شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

آیا واقعاً پیتزا غذای نامناسبی است؟

pizza

آیا واقعاً پیتزا غذای نامناسبی است؟

کلینیک سلامت : شواهد نشان می‌دهد که پیتزا دارای ترکیبات سالمی است! ایرادی در خوردن پیتزا وجود ندارد [البته به اندازه و نه زیاد!]

به گزارش کلینیک سلامت ، همه کم و بیش می دانیم کالری‌های اضافی و سدیم اضافی می‌تواند منجر به چاقی شود که فاکتور اصلی ایجاد کننده بیماری‌هایی مانند حمله قلبی است.
اما محققین ایتالیایی مطلبی کاملاً متفاوت کشف کرده‌اند! تحقیق آنها در مورد مصرف پیتزا به این تفکر منجر شده که تکه‌های پیتزا ممکن است ریسک سکته قلبی دوم را حتی بین افراد چاق کاهش دهد! این محققین ادعا می‌کنند مصرف حدود ۴٠٠ گرم پیتزا در هفته ممکن است شانس حمله قلبی را تا ۵٠٪‌ کاهش دهد!

وقتی مردم صحبت از پیتزا می‌کنند، عبارت “هله هوله” (junk food) به ذهن متبادر می‌شود. ولی آیا واقعاً پیتزا غذای نامناسبی است؟ این طرز فکر متفاوت ممکن است کمی گیج کننده باشد. بیایید ببینیم از دید سلامت دهان و دندان کدام ادعا دقیق‌تر است! بیایید ببینیم ١٠٠ گرم پیتزا چه ترکیب‌هایی دارد تا ببینیم پیتزا سالم است یا نه:

ارزش غذایی پیتزا
ییی

جدول بالا نشان می‌دهد که ١٠٠ گرم پیتزا [یک قطاع پیتزا، نه یک پیتزا کامل که ما ایرانی‌ها عادت داریم بخوریم!] فقط ١۵ گرم چربی دارد. آیا این چربی واقعاً مضر است؟ منشاء چربی پیتزا چیست: پنیر و روغن اورگانو (آویشن)! جالب اینکه هردو ممکن است برای سلامت مفید باشند!

پیتزا منبع خوبی برای افزایش کلسیم خوراکی در روز است. پنیر یکی از منابع برتر کلسیم است! کلسیم یک ماده معدنی لازم برای بدن است که باید هرروز به بدن برسد چون بدن خود نمی‌تواند آن را تولید کند و بنابراین به منابع خوراکی آن وابسته است. کلسیم برای تقسیم سلولی وانقباض عضلات (مثلاً تپش قلب) لازم است. در انتقال پیام‌های عصبی هم ضروری است. در تولید بزاق و فعالیت‌های آنزیمی و هورمونی سیستم گوارشی هم نقش اساسی دارد و بنابراین در هضم و تولید انرژی و سوخت و ساز چربی هم نقش به سزایی دارد. در مجموع، پنیر موجود در پیتزا حامل کلسیوم مورد نیاز برای نفل و انتقال‌های غشاء سلولی است. کلسیوم در ارتباط با سدیم و پتاسیم و منیزیم در تنظیم فشار خون و تعادل آب مؤثر است.
شواهد کلینیکی نشان می‌دهد که کلواکرول (calvacrol) موجود در اورگانو می‌تواند تورم و قرمزی را کاهش دهد (مثلاً در عفونت‌های کاندیدایی دهان). ماده‌ای که در ادویه پیتزا این طعم و عطر دلچسب را ایجاد می‌کند، اثری بر علیه نوروویروس ها دارد و سبب از بین رفتن غشاء خارجی این نوع ویروس‌ها می‌شود!

پیتزا به شما کمک می‌کند پروتئین مورد نیاز برای ساخت عضلات و سایر بافت‌های بدن را به دست آورید. گرچه پنیر خود دارای پروتئین است اما اضافه کردن گوشت به پیتزا این منبع پروتئین را غنی‌تر می‌کند. پروتئین در حفظ ساختارهای دهان و دندان و تشکیل بافت‌های دهان و تقویت سیستم ایمنی مؤثر است.
کربو هیدرات‌ها سوخت لازم برای سیستم عصبی مرکزی را تأمین می‌کنند و سوخت و ساز چربی را ممکن کرده مانع استفاده از پروتئین به عنوان منبع انرژی می‌شوند.
قسمت خشک و ترد پیتزا را فراموش نکنید، جویدن این قسمت ترد، بخشی از نیاز روزانه به جویدن را در بدن تأمین می‌کند. جویدن تونسیته عضلات صورت را بهبود می‌دهد و با افزایش ترشح بزاق به کاهش شکر موجود در دهان (sugar clearance) کمک می‌کند (همین اثر را جویدن آدامس بدون شکر دارد).
به همین ترتیب، ویتامین های Aو B و C موجود در ترکیبات پیتزا نه تنها برای بدن لازم هستند، بلکه در ساخت و ساز ساختار های دهان و دندان هم مفید می باشند. همین طور لیکوپن و فیبر موجود در ترکیبات داخل پیتزا هرکدام منافع خاص خود را دارند.

جمع بندی:
بنابراین شواهد نشان می‌دهد که پیتزا دارای ترکیبات سالمی است! ایرادی در خوردن پیتزا وجود ندارد [البته به اندازه و نه زیاد!] ولی عاقلانه‌تر این است که هل نزنید و صبر کنید تا خنک شود! وگرنه زبان و کام دهانتان را ممکن است بسوزانید! البته آگه این خطا را مرتکب شدید، باز هم راه نجات وجود دارد: مرهم‌های مناسب، تولید شده برای زخم‌های داخل دهان! 

منبع : سلامت نیوز


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi