شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

آیا می دانید مصرف غذاهای پر چرب باعث افزایش انتشار سلول های سرطانی می شود؟

تحقیقات اخیر نشان می دهند که انتشار سلولهای سرطانی  یا به عبارتی متاستاز با دریافت چربی افزایش می یابد.مطالعه ای که در مرکز تحقیقات سرطان در بارسلونا و به سرپرستی پرفسور Benitah انجام شد برای اولین بارنشان داد که پروتئین خاصی  به نام CD36 روی سلولهای سرطانی  با خاصیت متاستاز وجود دارد. CD36در غشای سلولی سلولهای توموری قرار دارد و مسئول جذب اسیدهای چرب است.

این فعالیت ویژه و وابسته به اسیدهای چرب CD36 باعث شده که سلولهای آغاز کننده متاستاز از بقیه سلول های سرطانی تمییز داده شوند.نتایج حاصل از این مطالعه در مجله Nature به چاپ رسیده است.سرطان زمانی منجر به مرگ می شود که شروع به انتشار می کند ودر این حالت درمان بسیار مشکل می شود.

دانشمندان سراسر جهان در تلاشند که به چگونگی این فرآیند پی ببرند و راههای جدید برای توقف آن را کشف کنند.این گروه تحقیقاتی دریافتند که CD36 بر روی سلول های سرطانی متاستازی بیماران مبتلا به سرطان های مختلف وجود دارد از جمله : ملانوما،تومورهای دهانی،سرطان سینه، تخمدان،مثانه و ریه. برای یافتن نقش CD36 در گسترش سرطان،محققان CD36 را به سلولهای سرطانی  غیر متاستازی اضافه کردند و مشاهده شد که به سلولهای با خاصیت متاستازی تبدیل شدند.

سپس به یافتن نقش دریافت چربی در گسترش سرطان پرداختند. این گروه تحقیقاتشان را روی اسید چرب اشباع پالمیتیک اسید انجام دادند- جزء اصلی چربی های حیوانی و گیاهی که بخش عمده روغن پالم را تشکیل می دهد.

آیا می دانید مصرف غذاهای پر چرب باعث افزایش انتشار سلول های سرطانی می شود؟

دانشمندان پالمیتیک اسید را به تورمورهای انسانی  اضافه کردند و پس از ۲ روز به موش هایی که با رژیم غذایی استاندارد تغذیه می شدند،تزریق کردند.مشاهده شد که تمام موش های که با پالمیتیک اسید  تغذیه شدند دچار انتشارسرطان شدند. در حالیکه تنها در نیمی از موش های تغذیه نشده با اسید پالمیتیک متاستاز دیده شد.

در موش های سرطانی شده با سلولهای توموری انسانی یک ارتباط مستقیم بین دریافت چربی و افزایش متاستاز از طریق CD36 وجود دارد. برای اثبات این موضوع انجام مطالعات بیشتری مورد نیاز است. درکشورهای صنعتی که مصرف اسید های چرب اشباع و قند های ساده به صورت چشمگیر رو به افزایش است این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

چربی برای عملکرد صحیح بدن مورد نیاز است اما مصرف کنترل نشده آن اثرات نامطلوبی بر سلامتی می گذارد.

Journal Reference:

Gloria Pascual, Alexandra Avgustinova, Stefania Mejetta, Mercè Martín, Andrés Castellanos, Camille Stephan-Otto Attolini, Antoni Berenguer, Neus Prats, Agustí Toll, Juan Antonio Hueto, Coro Bescós, Luciano Di Croce, Salvador Aznar Benitah. Targeting metastasis-initiating cells through the fatty acid receptor CD36. Nature, 2016; DOI: 10.1038/nature20791

 

مهسا ادیبیان- کارشناس ارشد تغذیه


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi