شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

آیا مکمل ویتامین D  خطر کروناویروس را کاهش می دهد ؟    

 

  ویتامین D همراه با کلسیم وفسفر برای سلامت استخوان ها، ماهیچه ها ودندان لازم است . هم چنین در حفظ عملکرد طبیعی سیستم ایمنی موثر است .

یکی از سوالاتی که در حال حاضرزیاد پرسیده می شود اینست که آیا مصرف مکمل ویتامین D  خطر ابتلا به کووید -۱۹ را کاهش می دهد؟ یا میزان مرگ ومیر حاصل از آن را کم می کند ؟ آنچه که امروزه مشخص است سطح کافی ویتامین D بدن ، بروز وشدت گرفتن بیماری های ویروسی همچون ایدز ،ابولا وآنفلونزا را کاهش می دهد.همینطور این ویتامین شدت پنومونی که با عفونت کروناویروس مرتبط است را نیز کم می کند.   از طرف دیگر کسانیکه کمبود ویتامین دارند در خطر بیشتر توسعه بیماری های ویروسی هستند از جمله کروناویروس. در مطالعه ای که به تازگی بر روی ۱۱۳۲۱ فرد از ۱۴ کشور جهان انجام شده ، مشخص گردیده که  ویتامین D خطر عفونت های تنفسی را کاهش می دهد .

در شرایط فعلی به نظر می رسد رساندن سطح متابولیت فعال  ویتامین در بدن به ۳۰ ng/ml از طریق نور خورشید یا مکمل ،قبل از در معرض ویروس قرارگرفتن موثرترین وضعیت برای تقویت سیستم ایمنی است. این راهکار نه تنها خطر کروناویروس را کاهش می دهد بلکه خطر سرماخوردگی ،آنفلونزا،پنومونی ومرگ حاصل ازآن را هم کم می کند.

corona-virus

درشرایط نرمال، نورخورشید مهمترین راه دریافت کافی ویتامین D  است. اکنون در فصل بهار ،اگر می توانید زمان هایی را در معرض نور خورشید باشید ،حدود نیم ساعت (مثلا در بالکن).اگر فردی قادر به دریافت کافی نور خورشید نیست ، بعید است حتی با یک رژیم متعادل بتواند به اندازه کافی ویتامین دریافت کند. در اینصورت مصرف مکمل روزانه ۱۰ میکروگرم برای اطمینان از دریافت کافی برای کودکان بالای ۱سال وبزرگسالان توصیه می شود.

ویا ۴۰۰-۱۰۰۰ IU/day برای کودکان و ۲۰۰۰-۵۰۰۰ IU/day  برای بزرگسالان.

 

در عین حال شما می توانید غذاهایی که منبع غنی ویتامین D هستند را نیز مصرف کنید ،شامل:

 

– ماهی های چرب مثل سالمون وتن

-زرده تخم مرغ

-شیر وماست غنی شده با ویتامین D

 

 

حلیمه کریمی

کارشناس ارشد تغذیه

 

 

References:

۱-COVID-19/Coronavirus-Advice for the General Public. British Dietetic Association. 3 April .2020.

۲-Nutritional Treatment of Coronavirus. Orthomolecular Medicine News Service, Jan 30, 2020.

۳-Evidence that Vitamin D Supplementation Could Reduce Risk of Influenza and COVID-19 Infections and Deaths.Nutrients.2020.

۴-Global Epidemic of Coronavirus: What Can We Do to Minimize Risks. EJBPS.2020;7(3),432-438.

 

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi