شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

 آیا رژیم غذای کم چرب در کاهش میزان چربی خون موثر است؟

متخصصین تغذیه از گذشته در ارتباط با لاغری یکی از دوقلوهای همسان و چاقی دیگری و یا لاغری افرادی که از نظر ژنتیکی همسان با دیگر افراد چاق در محلی دیگر هستند متحیرند و یا اینکه چرا رژیم های درمانی بمنظور کاهش چربی های خون روی برخی افراد موثر واقع نمیگردد. با اینکه ژنتیک افراد نقش تعیین کننده ای در استعداد افراد برای برروز بیماری های مختلف دارد عوامل محیطی تغذیه و سبک زندگی معین میکنند که در میان افراد مستعد بیماری های گوناگون چه کسی بیمار شود.

 آیا رژیم غذای کم چرب در کاهش میزان چربی خون موثر است؟

تفاوت های ژنتیکی افراد پاسخ به چربی رژیم را تحت تاثیر قرار میدهند. برخی افراد نیاز چندانی به توجه جدی به انواع و مقدار چربی مصرفی ندارند که این امر به دلیل ساختمان ویژه ژنتیکیشان است.

آیا میتوان گفت که رژیم غذایی کم چرب برای تمامی افراد مفید است و امکان درمان بهتر را فراهم می کند؟ شاید پاسخ به این پرسش بستگی به ژنتیک افراد داشته باشد ولی در حال حاضر بعلت عدم دسترسی به ژنوتیپ افراد آسان ترین و امن ترین رهیافت آن است که رژیم کم چرب را برای تمام افراد توصیه کنیم چراکه بیشتر افراد از آن سود خواهند برد. لزا با یافته های علفی کنونی بهتر است که فارغ از ژنتیک به تعدیل و تصحیح نوع چربی های مصرفی در رژیم غذایی خود بپردازیم.


درباره نویسنده :
مریم خادم
لوگو دکتر سلامت
مریم خادم
کارشناس تغذیه در کلینیک سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi