شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

آیا رژیم غذایی نوشابه ای خطرات بهداشتی را به همراه دارد؟

در نبرد از دست دادن وزن، بسیاری از مردم به تغییر رژیم غذایی روی می آورند. این در حالی است که یک مطالعه جدید نشان می دهد کاهش کالری آنها نیز ممکن است خطر ابتلا به سکته مغزی یا آلزایمر را افزایش دهد.

محققان می گویند: فقط یک نوشیدنی مصنوعی شیرین در روز می تواند شانس خطرات را در مقایسه با کمتر از یک بار در هفته سه برابر افزایش دهد.

ارتباط علت و معلول در این مطالعه برقرار نیست اما نتایج  نشان می دهد که با دقت بیشتری در مورد شیرین شده های  مصنوعی فکر کنید تا ببینید که چگونه آنها بدن را تحت تاثیر بیماری های مختلف قرار می دهند.

آیا رژیم غذایی نوشابه ای خطرات بهداشتی را به همراه دارد؟

برخی مطالعات نشان داده اند که نوشابه رژیمی با بیماری های عروقی که ممکن است اثراتی در مغز داشته باشند ارتباط دارد. به گفته این پژوهشگران تحقیقات دیگری نیز انجام شده است که ارتباط بین نوشیدنی های مصنوعی شیرین شده و افزایش وزن خطر ابتلا به سکته مغزی و زوال عقل را افزایش می دهد.

با این حال یک مطالعه دیگر نشان داده است که شیرین کننده های مصنوعی، باکتری های روده را که ممکن است اثر منفی داشته باشند را تحت تأثیر قرار می دهد. در نتیجه مردم باید با احتیاط نوشیدنی رژیمی را استفاده کنند.

یک متخصص سکته مغزی گفت این یافته ها به این منظور نیست که به مردم بگویید نوشیدنی های مصنوعی شیرین شده را متوقف کنید، بلکه با توجه به شواهد، افراد باید برای سلامت مغز خود رژیم غذایی خود را بهبود بخشند. او همچنین افزود: جایگزین کردن نوشیدنی های شیرین شده با شکر یک گزینه سالم نیست.

شواهد روشن است که نوشیدنی های شیرین شده با شکر ناسالم برای قلب و مغز ما خطرآفرین هستند.

در این مطالعه اطلاعات مربوط به سکته مغزی از میان نزدیک به ۲۹۰۰ مرد و زن بالای ۴۵ سال که در مطالعه قلب فرامینگهام شرکت کردند جمع آوری شده است. برای بخش زوال عقل در مطالعه آنها  نزدیک به ۱۵۰۰ فرد بالای ۶۰ سال را در گروه فرامینگهام گنجانده اند.

شرکت کنندگان عادات غذا خوردن و نوشیدن خود را با استفاده از پرسشنامه بسامد غذایی گزارش می کردند.

این تیم تحقیقاتی شرکت کنندگان را به مدت ۱۰ سال مورد بررسی قرار دادند تا ببینند که چه کسی بیشتر دچار سکته مغزی یا آلزایمر شده است. محققان دریافتند که ۳ درصد از شرکت کنندگان دچار سکته مغزی و ۵ درصد به زوال عقل مبتلا شده اند که در اکثر موارد بیماری آلزایمر ایجاد شده بود. محققان یافته های خود را برای عوامل خطر مانند سن، جنس و نحوه خوردن شرکت کنندگان، دیابت و خطر ژنتیکی برای بیماری آلزایمر را تنظیم کردند.

 

رابرت رنکین، رئیس شورای کنترل کالری اظهار داشت که” به جای تمرکز بر نتایج حاصل از مطالعات مشاهده ای که نمی تواند علت و معلول را ایجاد کند، افراد باید به مراقبت های بهداشتی خود برای رسیدگی به خطرات شناخته شده برای سکته مغزی و زوال عقل بپردازند.”

این انجمن اعلام کرد: “در مطالعات علمی ثابت شده است که شیرین کننده های کم کالری در سراسر جهان بی خطر است و هیچ چیز در این تحقیق که بر خلاف واقعیت باشد به چشم نمی خورد.”

“سازمان غذا و دارو ایالات متحده ، سازمان بهداشت جهانی، محصولات غذایی اداره ایمنی اروپا به طور گسترده شیرین کننده های کم کالری را بررسی کرده اند و همه به این نتیجه رسیده اند که مصرف درست آن ها با سلامتی ” در ارتباط است.

یک رژیم غذایی سالم برای قلب شامل بسیاری از میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار و همچنین ماهی و مرغ است اما با کاهش مصرف نمک، شکر، گوشت قرمز و چربی های اشباع شده. او گفت: “یک رژیم غذایی سالم قلب برای مغز شما هم خوب است.”

برای رفع تشنگی بهترین انتخاب آب است. زیرا “طبق شواهد مشخص است که آب آشامیدنی سالم ترین نوشیدنی است.”

 

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  یک دیدگاه

یک پاسخ به “آیا این ممکن است که اضافه وزن بخاطر متابولیسم آهسته باشد؟”

  1. Avatar بهاره گفت:

    ساده و مفید بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi