شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

آیا با زیاده روی در خوردن به نقرس مبتلا می شویم؟

نقرس نام بیماری است که در گذشته به عنوان بیماری پادشاهان نامیده  می شد؛ زیرا مردم بر این باور بودند که این بیماری بر اثر مصرف زیاد غذا، که تنها  در خانواده های سلطنتی استطاعت تأمین آن را داشتند به وجود می آمد. با اینکه این موضوع که نقرس اغلب با زیاده روی در ارتباط است صحت دارد اما با این وجود برای آسیب پذیری توسط این بیماری داشتن پول زیاد لازم نیست.

بر اساس نتایج  یک کالج روماتولوژی در آمریکا، بیش از ۳ میلیون آمریکایی در حال حاضر به این بیماری مبتلا هستند. با این حال هنوز نقرس، اشتباه فهمیده می شود. نقرس یک بیماری پیچیده است که باعث التهاب در مفاصل می شود. ما در اینجا در مورد اینکه واقعاً نقرس چیست و چطور می توانید به وجود این بیماری پی ببرید صحبت می کنیم.

آیا با زیاده روی در خوردن به نقرس مبتلا می شویم؟

نقرس چیست؟

نقرس یک نوع ورم مفصلی است و معمولاً زمانی اتفاق می افتد که «اسید اوریک» جمع شده و در مفاصل، تاندون ها و استخوان ها شکل کریستالی پیدا می کند. در نتیجه درد شدیدی، اغلب در یک مفصل مانند انگشت پا به وجود می آید. به طور معمولی بدن شما اسیداوریک تولید می کند و کلیه شما آن را به عنوان یک محصول زائد به جریان درمی آورد. اما زمانی که سطح اسید اوریک افزایش یابد، کلیه ها نمی توانند آن را اداره کنند و تبدیل به یک بیماری دردناک در مفاصل به نام نقرس می شود.

موادی که باعث بالا رفتن سطح اسیداوریک می شوند؟

گوشت قرمز، الکل، مواد غذایی سرشار از فروکتوز باعث بالا بردن سطح اسیداوریک می شوند. افزایش وزن، مصرف داروهای خاص با دوز پایین آسپرین، برخی داروهای ادرار آور و داروهای مخدر خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.

علائم هشدار دهنده:

اگر شما از نقرس رنج می برید احتمالاً آن را می شناسید؛ چرا که علائم آن بسیار چشمگیر است. یک مفصل به طور ناگهانی دردناک، قرمز و یا متورم می شود. بنابراین باید به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که این نوع متفاوتی از ورم مفاصل (آرتریت) یا عفونت نیست. با فرض آن که شما واقعاً نقرس داشته باشید پزشک باید مقداری مایع از مفصل شما بردارد و آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد تا مطمئن شود آیا کریستال است یا خیر؟ سپس داروهای ضد التهابی را تجویز کند. اگر مورد شما شدیدتر باشد، ممکن است شما نیاز به استروئید یا داروهای آلکالوئیدی داشته باشید. همچنین شما باید غذاهایی که باعث افزایش اسیداوریک می شوند را محدود کنید، دارو مصرف کنید و تجمع اسیداوریک را کاهش دهید تا بتوانید علائم و درد نقرس را تسکین دهید.


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi