شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

آیا انسولین پایه برای من مناسب است؟

اگر دیابت شما به تازگی تشخیص داده شده است و یا اگر شما یک بیمار با تجربه هستید که از درمان فعلی خود با انسولین ناراضی هستید، شاید وقت آن رسیده است که با پزشک یا متخصص غدد در مورد انسولین پایه صحبت کنید.

 

انسولین پایه چیست و چگونه از آن استفاده می شود؟

انسولین پایه به دو شکل متوسط ​​الاثر و طولانی اثر می باشد. هر دو برای حفظ سطح  قند خون طبیعی در حالی که چیزی نمیخورید هستید طراحی شده اند. اما آنها با توجه به دوز و مدت زمان عمل متفاوت هستند.

انسولین طولانی اثر: یک یا دو بار در روز در شام یا قبل از خواب گرفته می شود و تا ۲۴ ساعت طول می کشد.

انسولین متوسط ​​الاثر: یک یا دو بار در روز استفاده می شود و به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت طول می کشد.

آیا انسولین پایه برای من مناسب است؟

آیا انسولین پایه برای من مناسب است؟

از آنجا که هر فردی با فرد دیگر متفاوت است، تنها پزشک شما می تواند به شما بگوید که چه نوع از درمان با انسولین بهترین راه حل برای نیازهای شما می باشد.

 

دوز انسولین پایه را تغییر دهم؟

پزشک شما ممکن است دوز انسولین پایه شما را به چند دلیل تغییر دهد:

اگر ناشتا باشید و یا عدد  قند خون ناشتای شما به طور مداوم بالاتر از سطح هدف آن باشد.

دوز انسولین پایه ممکن است نیاز به افزایش داشته باشد.

اگر شماره های قند خون شما کمتر از سطح هدف باشد و به خصوص در طول شب و یا بین وعده های غذایی تجربه ی قند خون مکرر (هیپوگلیسمی) داشته باشید، میزان مصرف شما ممکن است نیاز به کاهش داشته باشد.

اگر افزایش قابل توجهی در سطح فعالیت وجود داشته باشد، ممکن است شما به کاهش انسولین پایه نیاز داشته باشید.

اگرشما اضطراب یا استرس مزمن داشته باشید، قند خون شما ممکن است بالا رود و پزشک ممکن است تصمیم به تغییر دوز شما بگیرد. استرس ممکن است در شما حساسیت به انسولین ایجاد کند که به این معنی است که انسولین در بدن شما به خوبی کار نمی کند و در نهایت سطح آن کاهش می یابد. در این مورد شما ممکن است به انسولین بیشتری برای نگه داشتن قند خون خود داشته باشید.

علاوه بر این، درکلینیک مایو گفته می شود: قاعدگی می تواند سطح  قند خون یک زن را تحت تاثیر قرار دهد. دلیل این است که تغییرات در استروژن و پروژسترون می تواند یک مقاومت موقت به انسولین ایجاد کند. سطح گلوکز خون در دوران قاعدگی باید بیشتر بررسی شود و هرگونه تغییرات را به پزشک خود گزارش دهید.

مدیریت دیابت با انسولین پایه بولوس

آیا انسولین پایه عوارض جانبی دارد؟

همانند بسیاری از انواع انسولین، قند خون پایین یا هیپوگلیسمی شایع ترین عارضه جانبی در ارتباط با استفاده انسولین پایه است. برخی از عوارض احتمالی دیگر انسولین پایه عبارتنداز: افزایش وزن، واکنش های آلرژیک و  واکنش های محیطی.

 


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi