شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

آمار و حقایقی در مورد دیابت

دیابت نوع ۲ شایع ترین نوع دیابت است. در اینجا به برخی از حقایق کلیدی و آمار دیابت نوع ۲ اشاره می کنیم.

 

شیوع و عوامل خطر

دیابت نوع ۲ یک بیماری شایع و به طور افزایشی شایع است که تا حد زیادی قابل پیشگیری است. در بزرگسالان، دیابت نوع ۲ در حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد از موارد تشخیص داده شده است.

  • در بزرگسالان ۲۰ سال و بالاتر، از هر ۱۰ نفر یک نفر از دیابت رنج می برد، و در سالمندان (۶۵ سال و بالاتر)، این رقم افزایش می یابد و به بیش از یک در هرچهار نفر میرسد.

بسیاری از عوامل خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ شامل تصمیم گیری در شیوه ی زندگی است و می تواند حذف شود و یا با زمان و تلاش کاهش یابد.

آمار و حقایقی در مورد دیابت

مردان کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نسبت به زنان هستند اما سن، اضافه وزن (به خصوص در اطراف کمر)، سابقه خانوادگی، عدم فعالیت بدنی و رژیم غذایی نامناسب نیز از عوامل خطر برای ابتلا به این بیماری هستند.

به طور کلی، یک کودک ۱ در ۷ شانس ابتلا به دیابت دارد.

اگر یکی از والدین قبل از سن ۵۰ سالگی مبتلا به دیابت تشخیص داده شد کودک او شانس ۱ در ۱۳ دارد که به این بیماری مبتلا شود.

برخی از مطالعات نشان می دهد که درکودک خطر توسعه دیابت بیشتر است اگر مادر او دچار دیابت باشد. اگر هر دو والدین مبتلا به دیابت باشند کودک خطر ابتلا به آن را در حدود ۵۰ درصد دارد. اگر چه سن، ژنتیک، و عوامل سبک زندگی بهترین پیش بینی کننده دیابت نوع ۲ هستند و گروه های نژادی یا قومی خاص در ایالات متحده میزان بالاتری از پیش دیابت و دیابت نوع ۲ را دارند.

دیابت نوع ۲ در میان بومیان آمریکا، آمریکایی های آفریقایی تبار، اسپانیایی، آمریکایی های آسیایی از میان سفیدپوستان در ایالات متحده شایع تر است..

سن

خطر دیابت با افزایش سن افزایش میابد. اگر چه به دلیل تعداد فزاینده ی نوجوانان با وزن بالا تعداد کودکان مبتلا به دیابت نوع ۲ در حال افزایش است.

 

در سراسر جهان

دیابت نوع ۲ در سراسر جهان در حال افزایش است. فدراسیون بین المللی دیابت (IDF) گزارش می دهد که در سال ۲۰۱۳ بیش از ۳۸۷ میلیون نفر مبتلا به دیابت وجود دارد. سازمان بهداشت جهانی (WHO) تخمین می زند که ۹۰ درصد از مردم در سراسر جهان از دیابت نوع ۲ رنج می برند.

در سال ۲۰۰۴، قند خون بالا به عنوان یک نتیجه از دیابت به حدود ۳٫۴ میلیون مرگ و میر در سراسر جهان منجر شده است.

بیش از هشت نفر از هر ۱۰ مرگ و میر ناشی از دیابت در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط ​​رخ می دهد.

در کشورهای در حال توسعه، بیش از نیمی از تمام موارد دیابت تشخیص داده نمی شود.

آمار و حقایقی در مورد دیابت

جلوگیری

اغلب می توان از دیابت نوع ۲ و عوارض جانبی آن جلوگیری کرد یا حداقل آن را به تعویق انداخت. مقرون به صرفه ترین روش پیشگیری شامل فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم است.

 

برنامه پیشگیری از دیابت نشان داده است که کاهش وزن و افزایش فعالیت بدنی ابتلا به دیابت نوع ۲ را تا ۵۸ درصد در طول یک دوره مطالعه سه ساله کاهش داده است. در افراد مسن تر (کسانی که سن ۶۰ سال یا بیشتر داشتند)، کاهش ۷۱ درصد بوده است. البته داروی مت فورمین نیز موثر بوده است.

 

عوارض و اثرات

مشکلات مرتبط با دیابت نوع ۲ شایع است و می تواند شدید باشد. عوارض جانبی و بیماری هایی مانند بیماری های قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا، کوری و مشکلات چشم، بیماری های کلیوی، عوارض سیستم عصبی، قطع عضو، بیماری های دندان، عوارض بارداری و مشکلات روحی و روانی (مانند افسردگی)  را می تواند همراه داشته باشد.

دیابت علت اصلی نارسایی کلیه در ۴۴ درصد از موارد جدید در سال ۲۰۱۱ بوده است.

دیابت باعث از دست دادن خفیف احساس در اندام  و در مواردی باعث قطع اندام تحتانی بدن می شود.

دیابت کنترل نشده در دوران بارداری می تواند احتمال  تولد نوزاد ناقص و نوزادان بزرگ جثه را افزایش دهد.

افراد مبتلا به دیابت دو برابر از افسردگی رنج می برند.

بیماران دیابتی دو برابر خطر ابتلا به مرگ در مقایسه با همسالان بدون دیابت خود دارند.


درباره نویسنده :
مرکز دکتر سلامت
لوگو دکتر سلامت
مرکز دکتر سلامت

  بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *