تلفن : ۷۷۱۶۲۸۰۰ (۰۲۱)

شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۰۰ الی ۲۰:۰۰

support-drsalamat
لوگو دکتر سلامت

کبد چرب

کبد چرب ,    منتشر شده در 711 روز پیش ,      بدون دیدگاه ,      1,081   پرینت       

اشغال سلول های کبدی توسط چربی را بیماری کبد چرب می گویند. در صورتی که ۵۰ درصد سلول های کبدی را چربی فرابگیرد، بیماری کبد چرب شدید خواهد بود. علت بروز کبد چرب عمدتا مصرف غذاهای پرکالری، مصرف نوشابه های الکی، مواد مخدر و غذاهای کم پروتئین است. افراط در مصرف غذاها و چاقی عمده ترین علت کبد چرب می باشند. در صورتی که بیماری به موقع تشخیص داده شود بیمار کاملا بهبود می یابد، در غیر اینصورت، کبد چرب می تواند منجر به سیروز یا هپاتیت شود. بزرگی کبد و نرم شدن آن از علائم بیماری است.

کبد چرب2

 

کبد چرب الکلی:

این بیماری جزء اولین مرحله‌های بیماری های کبدی مربوط به الکل است. کبد با مصرف زیاد الکل صدمه دیده و قادر به شکستن چربی ها نیست. اگر فرد از مصرف الکل خودداری نماید، این نوع کبد چرب کم کم درمان می‌گردد، اما در صورت ادامه به مصرف الکل فرد ممکن است دچار سیروز کبدی گردد.

 

اولین قدم در رژیم غذایی افراد مبتلا به کبد چرب حذف عامل به وجود آورنده بیماری است. در صورتی که چاقی علت بیماری باشد یک رژیم کم کالری و کم کربوهیدرات توصیه می شود. و درصورتی که دلیل الکل باشد، باید از رژیم حذف شود. ورزش روزانه و مصرف مرتب میوه و سبزیجات اثرات مفیدی بر روی این بیماری دارند. کاهش تدریجی وزن در افراد چاق لازم و مفید است، ولی کاهش ناگهانی وزن، این اختلال را تشدید می‌کند.

تغذیه کبد چرب

 

هماهدایی

کارشناس ارشد تغذیه    


درباره نویسنده :
کلینیک سلامت
لوگو دکتر سلامت
کلینیک سلامت
اولین درمانگاه تخصصی دیابت و چاقی در شرق تهران

مقالات پیشنهادی

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *