شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰

چاقی کودکان و نوجوانان

امروزه با مدرن و صنعتی شدن جوامع تغییرات نامطلوب سبک زندگی همچون کاهش فعالیت بدنی و عادات غذایی غلط سبب افزایش نگران کننده روند ابتلا به چاقی و اضافه وزن در کودکان است.

سن بروز چاقی از جمله عوامل موثر بر عوارض درازمدت چاقی بر سلامت فرد است. هرچه سن ابتلا به چاقی و اضافه وزن کمتر باشد عوارض بیشتر بوده و احتمال و امکان درمان آن ضعیف تر خواهد شد لذا درمان هرچه سریعتر و توجه هرچه بیشتر والدین کودکان مبتلا به اضافه وزن و یا چاقی امری ضروری است.

گاها دیده می شود که والدین برای کنترل چاقی کودک از روش های غیراصولی استفاده می کنند و سلامت فرزند خود را با هدف بهبود آن به مخاطره میاندازند.

چاقی کودکان و نوجوانان

باتوجه به اهمیت رشد قدی و تکامل روحی و جسمی کودک در سنین حساس رشد لازم است که افراد از مداخله خودسرانه و سخت گیری های عمدتا غیر اصولی در برنامه غذایی فرزند خود خودداری کرده و انجام مداخله درمانی بمنظور تعدیل وزن و فراهم آوردن بهترین شرایط برای رشد فرزند خود را به متخصصین دارای صلاحیت بسپارند چراکه درنظر گرفتن نیازهای غذایی کودک در سنین رشد و جلوگیری از بروز علائم و عوارض ناشی از رژیم های غیر اصولی در کودکان بسیار ضروری است.

ازجمله عواملی که در روند درمان چاقی کودکان و نوجوانان حائز اهمیت است اصلاح الگو و ساعات خواب، دریافت های غذایی و سبک زندگی کودک است. یادگیری مجموعه این اصلاحات و اقدامات در کنار تعیین و تنظیم کالری تجویز شده توسط متخصص تغذیه می تواند روند افزایش بی رویه وزن را کاهش و سبب افزایش رشد قدی در صورت نیاز شده و در نهایت منجر به دستیابی به توده بدنی متناسب با سن و شرایط بالینی کودک و کنترل اضافه وزن در طولانی مدت گردد.


درباره نویسنده :
مریم خادم
لوگو دکتر سلامت
مریم خادم
کارشناس تغذیه در کلینیک سلامت

مقالات پیشنهادی

  بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *