دکتر سلامت

تلفن : ۷۷۱۶۲۸۰۰ (۰۲۱)

شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۰۰ الی ۲۰:۰۰

support-drsalamat
لوگو دکتر سلامت

علائم و خطرات کم آبی در ورزشکاران

علائم و خطرات کم آبی در ورزشکاران ,    منتشر شده در 719 روز پیش ,      بدون دیدگاه ,      946   پرینت       

کم آبی می تواند نسبتا سریع عارض شود، همچنین ممکن است ظرف چندین روز ورزش بدون نوشیدن مایعات کافی پدید آید. ورزشکارانی که هر روز یا دوبار در روز به ویژه در آب و هوای گرم و مرطوب به شدت ورزش می کنند ممکن است به ازای هر نیم کیلوگرم وزنی که از دست می دهند آب نیاز داشته باشند تا تعادل آب آنها مجددا اعاده شود. به طور معمول نباید در روز وزن شما کاهش یابد، حتی ۲ درصد کاهش وزن می تواند به کاهش کارآیی منجر شود و معرف کم آبی خفیف باشد.

علائم و خطرات کم آبی در ورزشکاران

علاوه بر آب، برخی از ورزشکاران نیاز به جایگزینی الکترولیت های سدیم و پتاسیم که در عرق از دست می روند را دراند. این امر به ویژه در ورزشی که بیش از یک ساعت به طول انجامد صدق می کند. بسیاری از نوشابه های ورزشی حاوی غلظت هایی از الکترولیت ها و کربوهیدرات ها هستند که جذب آب را تسریع می نماید. به علاوه الکترولیت های موجود در نوشابه های ورزشی تشنگی را تحریک می کند، که باعث تحریک فرد به نوشیدن و جبران کم آبی می شود. نوشابه های ورزشی در ورزشکاران استقامتی و نیز افرادی که تا حد توان به طور روزانه تمرین می کنند، یا در چند مسابقه در یک روز شرکت می کنند یا دو جلسه تمرین در روز دارند بیشترین فایده را دارند.

در صورتی که ذائقه تان مانع نوشیدن مایعات مورد نیاز شماست، انواع آبمیوه، آب ساده، آب معدنی، نوشابه های ورزشی، لیموناد و … را برگزینید. شما همچنین می توانید از غذاهایی که آب زیادی دارند مثل هندوانه، گوجه فرنگی، کاهو، سوپ) بیشتر استفاده کنید. با این حال آگاه باشید که نوشیدنی های حاوی کافئین، نظیر قهوه و چای اثر متضادی دارند. کافئین نیاز بدن به ادرار کردن را افزایش می دهد و بنابراین باید در زمان اعاده مایعات از دست رفته، از مصرف آنها اجتناب نماید. به همین ترتیب مشروبات الکلی دارای اثر کاهنده آب بدن هستند.


درباره نویسنده :
اکرم مهری
لوگو دکتر سلامت
اکرم مهری
کارشناس تربیت بدنی ، کارشناس ارشد حرکات اصلاحی مشاور ورزشی کلینیک سلامت از سال 1391 تاکنون

مقالات پیشنهادی

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *