دکتر سلامت

تلفن : ۷۷۱۶۲۸۰۰ (۰۲۱)

شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۰۰ الی ۲۰:۰۰

support-drsalamat
لوگو دکتر سلامت

تخمدان پلی کیستیک

تخمدان پلی کیستیک ,    منتشر شده در 756 روز پیش ,      بدون دیدگاه ,      840   پرینت       

تخمدان پلی کیستیک:

تخمدان پلی کیستیک یک بیماری غدد درون ریز است که با پرمویی مردانه و مقاومت به انسولین تشخیص داده می شود.دارای علایمی  مانند قائدگی های نامنظم، نازایی، پرمویی مردانه و ریزش موی سر می باشد و تقریبا ۵ تا ۱۰ درصد از زنان سنین باروری را مبتلا می سازد.

تخمدان پلی کیستیک رابطه ی نزدیکی با چاقی خصوصا چاقی مردانه ( تجمع چربی به دور کمر و شکم) دارد. درمان براساس اصلاح عادات و رفتارهای غذایی، رژیم کم کالری و افزایش فعالیت بدنی جهت کاهش توده بدن و نرمال نمودن سطح انسولین می باشد.

تخمدان پلی کیستیک

کنترل وزن، ورزش، تغذیه مناسب:

محدود کردن کربوهیدرات های ساده و کالری دریافتی، دریافت غذاهای غنی از فیبر، مصرف وعده های مکرر اما کوچک.

کنترل وزن و کاهش آن نقش مهمی در کاهش علائم و عوارض همراه دارد. امروزه از اصلاح سبک زندگی از طریق رژیم غذایی و ورزش در کنترل این سندرم بسیار یاد شده است. کاهش وزن به کنترل بهتر دیابت، بیماری های قلبی عروقی، اختلالات قاعدگی، بهبود سطح هورمون ها و ظاهر فرد منجر می شود.

ممکن است حتی کاهش مختصر در وزن زنان مبتلا با ایجاد و بهبود سیکل های تخمدانی و ایجاد باروری و حتی کاهش عوارض بارداری در این افراد همراه باشد.

پس توصیه می شود که افراد علاوه بر کنترل دارویی زیر نظر پزشک، حتما به منظور کاهش وزن و کنترل وزن زیر نظر یک کارشناس تغذیه نیز باشند تا در صورت لزوم با ارائه یک رژیم غذایی نرمال در راستای کنترل بیماری خود قدم بردارند به علاوه ورزش های منظم که منجر به کاهش وزن می شوند انجام شوند. نقش کنترل وزن و ورزش و تغذیه در کنترل این سندرم به قدری مهم است که از این عوامل به عنوان خطوط اول کنترل بیماری یاد شده است.

هما هدایی

کارشناس ارشد  تغذیه

 


درباره نویسنده :
کلینیک سلامت
لوگو دکتر سلامت
کلینیک سلامت
اولین درمانگاه تخصصی دیابت و چاقی در شرق تهران

مقالات پیشنهادی

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *