دکتر سلامت

تلفن : ۷۷۱۶۲۸۰۰ (۰۲۱)

شنبه الی پنجشنبه ۰۸:۰۰ الی ۲۰:۰۰

support-drsalamat
لوگو دکتر سلامت

اشتهای سیری ناپذیر در کسانیکه فست فود می خورند

اشتهای سیری ناپذیر در کسانیکه فس... ,    منتشر شده در 973 روز پیش ,      بدون دیدگاه ,      923   پرینت       

اشتهای سیری ناپذیر در کسانیکه فست فود می خورند

 اشتهای سیری ناپذیر در کسانیکه فست فود می خورند

آیا تاکنون فکر کرده اید چرا با خوردن یک سیب زمینی سرخ شده خوشمزه ،به خوردن بیشتر آن وحتی خوردن یک ظرف بزرگ  سیب زمینی ترغیب می شوید؟

 به موجب یک مطالعه جدید، زیاده روی در خوردن غذاهای پرچرب ، ارسال سیگنال سیری از روده به مغز را مختل می کند. نتیجه؟  توانایی مغز در تشخیص  سیگنال های پرشدن معده تغییر می کند وفرد هم چنان به خوردن ادامه می دهد و پیامد آن پرخوری و درنهایت چاقی است.

محققان دانشگاه Georgia ایالات متحده در کنگره سالانه طب رفتارخوردن(۲۰۱۵) این مطلب را عنوان کردند.،آنها معتقدند عملکرد مغز با تغییر رژیم غذایی به سمت غذاهای چرب تغییر می کند. اما چرا این اتفاق  می افند. دکترCzaja محقق اصلی طرح می گوید:

در وضعیت معمول فیزیولوژیک ، گونه های مختلفی از باکتری ها در یک محیط متعادل در دستگاه گوارش زندگی می کنند وجمعیت آنها ثابت است. وقتی رژیم غذایی تغییر می یابد وبه سمت غذاهای پرچرب مثل غذاهای آماده وصنعتی می رود ،تغییر مهمی در محیط میکروبی روده اتفاق می افتد. برخی از باکتری های حساس می میرند وبرخی شروع به افزایش جمعیت می کنند. این تغییرات باعث آسیب سلول های عصبی ناقل سیگنال های سیری از روده به مغز شده ودر نتیجه ارتباط مغز- روده دچار اختلال می شود.

دانشمندان معتقدند درصورت اصلاح رژیم غذایی وحذف فست فود مشخص نیست چقدرطول می کشد تا وضعیت معمول باکتری های روده برقرار گردد . مطالعات  در این زمینه ادامه دارد

حلیمه کریمی کارشناس ارشد تغذیه

References:

High Fat Diet Changes Gut Microbe Populations and Brains Ability to Recognize Fullness. ScienceDaily.7 July 2015.

 


درباره نویسنده :
کلینیک سلامت
لوگو دکتر سلامت
کلینیک سلامت
اولین درمانگاه تخصصی دیابت و چاقی در شرق تهران

مقالات پیشنهادی

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *